Wybór konstrukcji dachu odpornej na wiatr

Tutaj znajdziesz nasz film o rodzajach konstrukcji.

Postępujące zmiany klimatyczne przyczyniają się do występowania niebezpiecznych zjawisk pogodowych – silnych wiatrów czy huraganów – na terenie naszego kraju. W dzisiejszym artykule rozważamy wybór konstrukcji dachu odpornej na wiatr. Zapraszamy do lekury!

Prawdopodobieństwo występowania niebezpiecznych zjawisk związanych z porywistym wiatrem jest uzależniona od położenia geograficznego. W naszym kraju do oceny lokalizacji pod tym kątem stosuje się normę EN 1991-1-4:2008, która dzieli Polskę na 3 obszary:

  • strefa III – najsilniejsze wiatry – rejony górskie, województwo podkarpackie, śląskie, dolnośląskie oraz małopolskie,
  • strefa II – umiarkowane huragany – okolice Zatoki Gdańskiej i Pojezierza Pomorskiego,
  • strefa I – słabe zjawiska wiatrowe – pozostała część kraju.

Coraz częściej dochodzi jednak do anomalii pogodowych. Silne podmuchy wiatru, typowe dla strefy III, mogą występować praktycznie w całej Polsce. Właśnie dlatego warto wiedzieć, jak wzmocnić konstrukcję dachu i jaka konstrukcja dachu będzie odporna na wiatr.

Kiedy wiatr może zerwać dach?

Na wstępie wspomnimy, kiedy wiatr może zerwać dach. Profesjonalnie zaprojektowana i zainstalowana połać dachowa powinna przetrwać podmuchy o prędkości min. 70 km/h. To, jaki wiatr zrywa dachy, jest zatem uzależnione głównie od solidności wykonania. Najgroźniejsze dla konstrukcji dachowej są huraganowe podmuchy wiatru o prędkości przekraczającej 120 km/h.

Jaka konstrukcja dachu jest odporna na wiatr?

Przede wszystkim należy mieć świadomość, że najistotniejszymi aspektami odporności będą: ciężar konstrukcji oraz solidny montaż.

Ciężkie pokrycie dachowe przeciwstawia się silnym podmuchom wiatru. Nie wolno jednak zapominać, że dużą rolę odgrywa również montaż i konserwacja dachu. Bez dobrze zamontowanego pokrycia dachowego i jego późniejszej konserwacji nawet ciężkie pokrycia dachowe mogą nie poradzić sobie z wichurami. Warto również pamiętać, by zabezpieczyć i solidnie przymocować newralgiczne elementy połaci. Istotne będzie zarówno mocowanie części brzegowych, jak i środkowej części dachu. Doświadczony dekarz z pewnością zwróci uwagę na konieczność solidnego zamocowania wrażliwych na podmuchy elementów w rejonie kalenicy, koszy, grzbietów, narożników, okapów, kominów czy okien.

Jak wzmocnić konstrukcję dachu?

Inwestorzy i właściciele domów często zastanawiają się, jak wzmocnić konstrukcję dachu. Jednym ze sposobów jest solidne usztywnienie dachu poprzez porządne mocowanie murłaty. Dekarz powinien zastosować wytrzymałe kotwy ze stali ocynkowanej – niepodatne na korozję. Konieczne jest również połączenie ze sobą wiązarów, co ochroni kalenice przed działaniem silnego wiatru.

Solidny dach z blachodachówkami na wymiar!

Wiesz już, jakie dachy zrywa wiatr i jak temu zaradzić! Jeżeli szukasz zaufanego dostawcy trwałych i niezawodnych elementów dachowych, to skorzystaj z oferty marki Blachodach i wybierz solidny dach z blachodachówkami na wymiar! Bogaty asortyment stalowych i aluminiowych pokryć dachowych to gwarancja wyboru produktu odpornego na wiatr, niezależnie od specyficznych wymagań Twojego projektu.