Wybór kierownika budowy
Kolejnym bardzo istotnym etapem budowy jest wybór kierownika budowy. To właśnie ten specjalista odpowiada za to, aby proces przebiegł w sposób bezpieczny i zgodny z projektem. Z tego powodu ważne jest przemyślenie jego wyboru już na etapie planowania przedsięwzięcia. Nie kieruj się jedynie kosztami, ponieważ oszczędności „na siłę” mogą przynieść więcej szkód niż korzyści.
Jak wybrać dobrego kierownika budowy?
Wybór kierownika budowy jest czynnością bardzo ważną, dlatego nie powinien być podejmowany pochopnie. Specjalisty najlepiej szukać na podstawie polecenia czy opinii o jego pracy. Wyznacznikiem nie powinna być cena usług, ponieważ pomoc sprawdzonego i doświadczonego kierownika budowy musi kosztować. Oszczędności mogą sprawić, że jakość prac znacznie się obniży.
Kierownik budowy powinien być osobą, do której inwestor będzie się mógł zwrócić się z wszystkimi wątpliwościami. Jakie jeszcze cechy powinny go wyróżniać? Oprócz wiedzy i doświadczenia warto, aby kierownik budowy dokonywał rzetelnie przeliczeń np. dot. ocieplenia. Specjalista, któremu powierzysz swoją budowę, musi być również dyspozycyjny i w miarę możliwości mieszkać blisko lokalizacji inwestycji. Kierownik budowy powinien być uczciwy i na bieżąco przekazywać wszystkie informacje na temat budowy – z problemami włącznie.
W zakresie samych prac na budowie najlepiej, aby to kierownik budowy kontaktował się z wszystkimi podwykonawcami. Powinien systematycznie uzupełniać dziennik budowy, nadzorować prace pracowników budowy oraz dzielić się wcześniej zdobytymi doświadczeniami. Tylko w ten sposób możliwe jest zrealizowanie pełnego planu inwestycji terminowo i zapewnienie wysokiej jakości budowli.
Bezpieczeństwo na budowie – odpowiedzialność
Budowa wymaga podjęcia szeregu starań o zapewnienie bezpieczeństwa na jej terenie. Realizacja inwestycji musi przebiegać z uwzględnieniem standardów, które pozwolą sprawnie i bez ryzyka tworzyć kolejne jej etapy. Bezpieczeństwo na budowie dotyczy zarówno pracowników i kierownika budowy, jak i inwestorów oraz osób postronnych. Dodatkowo ochrona powinna być zapewniona dla materiałów i sprzętu, które mogą być łakomym kąskiem dla złodziei. Wypadki na budowie to niestety poważny problem w Polsce. Najbardziej narażone na naruszenia są budowy mniejsze, które nie są tak dobrze nadzorowane jak wielkie inwestycje.
Odpowiedzialni za zapewnienie bezpieczeństwa na budowie są przede wszystkim uczestnicy procesu budowlanego. Nadzorującym przebieg prac jest kierownik budowy, do którego obowiązków należy również sporządzenie planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w sytuacji, gdy na budowie będzie pracować więcej niż 20 pracowników, prace potrwają powyżej 30 dni, a także będziemy mieli do czynienia z dużą pracochłonnością. Wymóg nie dotyczy więc zazwyczaj domów jednorodzinnych, jednak jego spełnienie uznaje się za dobrą praktykę sprzyjającą utrzymaniu bezpieczeństwa na budowie. Nawet jeśli w realiach konkretnej inwestycji nie będzie sporządzany formalny BIOZ warto, aby kierownik budowy zebrał najważniejsze aspekty bezpieczeństwa danej budowy i na tej podstawie ustanowił obowiązujący powszechnie regulamin oraz wskazał inwestorowi, jakie środki ochrony indywidualnej będą niezbędne.
W sytuacji, gdy kierownik budowy dostrzega nieprawidłowości, powinien niezwłocznie podjąć działania zmierzające do ich wyeliminowania. Do jego obowiązków należy przejęcie placu budowy, zlecenie postawienia ogrodzenia oraz montażu zabezpieczeń czy potwierdzenie montażu rusztowania. Wykonanie tych obowiązków kierownik budowy potwierdza wpisem do dziennika budowy. Nie warto zatrudniać ekipy budowlanej na czarno. W takiej sytuacji to nie zatrudniający pracowników branży budowlanej – a inwestor – jest odpowiedzialny za ich bezpieczeństwo.