Wybierasz rodzaj i kolor dachu? Sprawdź obowiązujące wytyczne
Film o trendach ostatnich lat w kolorystyce i barwach dachu.
Budowa domu to jedna z najważniejszych inwestycji w życiu. Właśnie dlatego kluczowe jest, aby każdy element nieruchomości był nie tylko solidny i estetyczny, ale także zgodny z obowiązującym prawem. Wbrew pozorom decyzja dotycząca rodzaju i koloru dachu nie należy tylko i wyłącznie do właściciela domu. Przekonaj się jakie wytyczne obowiązują w tym zakresie!
Plan zagospodarowania przestrzennego, a kolor i rodzaj dachu
Mogłoby się wydawać, że inwestor ma pełną swobodę w kwestiach, które bezpośrednio dotyczą jego nieruchomości. Nic bardziej mylnego! Miejscowe przepisy mogą regulować, chociażby dopuszczalną wysokość budynku czy kolor pokrycia dachowego. Gdzie szukać informacji o obowiązujących kryteriach? Przede wszystkim w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.
Czym właściwie jest MPZP? To miejscowy akt prawny określający m.in. przeznaczenie, dopuszczalny wygląd i wielkość budynków, które mogą powstawać na wyznaczonych działkach budowlanych. W MPZP znajdziesz również informację o minimalnych odstępach, które muszą występować między sąsiadującymi nieruchomościami. Jest to więc bardzo ważny akt w kontekście współżycia społecznego.
Na jakich obszarach najczęściej występują ograniczenia?
Ograniczenia związane z kolorem pokrycia dachowane wprowadzane są najczęściej w:
- miejscowościach znajdujących się w sąsiedztwie parków krajobrazowych i narodowych,
- strefach ochrony konserwatorskiej.
Szerszego wyjaśnienia wymaga szczególnie ten drugi przypadek. Jeśli Twoja nieruchomość ma powstać w strefie ochrony konserwatorskiej, same przepisy MPZP mogą okazać się niewystarczające. W takim przypadku jeszcze przed podjęciem prac budowlanych powinieneś skonsultować się z konserwatorem zabytków. To właśnie on jest osobą decyzyjną, chociażby w kwestii rodzaju pokrycia i koloru dachu. Wytyczne konserwatora mogą być dość ogólne (np. ciemnozielona barwa dachu) lub bardziej szczegółowe (np. dachówki o płaskim profilu i matowym wykończeniu). Wszystko zależy od obszaru objętego ochroną i konserwatora zabytków, który jest do niego przypisany.
Gdzie szukać wytycznych dotyczących rodzaju i koloru dachu?
Miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego dla większości miejscowości udostępnione są na stronie Biuletynu Informacji Publicznej. Z dokumentem możesz zapoznać się także osobiście w placówce urzędu gminy lub miasta.
Jeśli z MPZP wynika, że dany obszar objęty jest archeologiczną strefą prawnej ochrony konserwatorskiej, należy zapoznać się z informacjami dostępnymi na stronie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Zazwyczaj za kwestie związane z MPZP odpowiada architekt, który projektuje budynek. Pamiętaj jednak, że to na właścicielu nieruchomości spoczywa obowiązek spełnienia niezbędnych wymogów i to on ponosi karę w razie uchybień.
Kary za złamanie przepisów
Nawet jeśli darzysz pełnym zaufaniem architekta, z którym podjąłeś współpracę, lepiej dmuchać na zimne! Dlatego zapoznanie się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a w razie potrzeby zasięgnięcie opinii konserwatora zabytków, może uchronić Cię przed przykrymi konsekwencjami. Co grozi Ci za złamanie przepisów?
- Kara finansowa;
- odpowiedzialność karna;
- nakaz wstrzymania robót budowlanych,
- nakaz rozbiórki nieruchomości,
- nakaz nadania budynkowi stanu zgodnego z obowiązującymi przepisami.
Co prawda, za pomalowanie dachu na niewłaściwy kolor nie grozi Ci nakaz rozbiórki domu, ale nakaz przemalowania lub dotkliwa kara finansowa już owszem. Właśnie dlatego znajomość prawa jest tak ważna na każdym etapie budowania nieruchomości.
Szukasz estetycznych blachodachówek najwyższej jakości? W naszej ofercie znajdziesz szeroką gamę produktów w zróżnicowanych, modnych kolorach. Postaw na sprawdzone rozwiązania i zabezpiecz swój dach na długie lata!