Wady i zalety płaskich dachów

Architekci projektujący nowoczesne budynki mieszkalne i użytkowe mogą korzystać z rozmaitych rozwiązań w zakresie pokryć dachowych. Wśród nich są funkcjonalne stropodachy. Jakie są wady i zalety płaskich dachów? Czy dom z płaskim dachem jest tańszy? O tym w dzisiejszym wpisie!

Co to jest dach płaski?

Połacie płaszczyznowe to dachy płaskie o kącie nachylenia od 0o do 3o w zależności od miejsca pomiaru. Konstrukcje tego rodzaju występują w dwóch wariantach stropodachów:

  • wentylowane – posiadają izolację termiczną oraz zabezpieczenie przed wilgocią na najwyższym stopniu kondygnacji. Warstwy są oddzielone tzw. pustką powietrzną.
  • niewentylowane – nie posiadają pustki powietrznej pomiędzy warstwami izolacyjnymi. Są stosowane na starych pokryciach, szczególnie podczas modernizacji i remontu domu.

Warto dodać, iż niewielkie nachylenie powierzchni jest niezbędne, by panele dachowe mogły efektywnie odprowadzać wodę deszczową w trakcie obfitych opadów atmosferycznych.

Jakie są wady i zalety płaskich dachów?

Klienci planujący budowę domu jednorodzinnego, często pytają, jakie są wady i zalety płaskich dachów. Do korzyści wynikających z wyboru stropodachów można zaliczyć:

  • wysoką odporność na działanie porywistego, huraganowego wiatru,
  • redukcję strat cieplnych, dzięki zmniejszonej przegrodzie zewnętrznej,
  • niską cenę – nawet 20% mniejszą w porównaniu do konstrukcji spadzistej,
  • nowoczesny, a zarazem estetyczny design dopasowany do trendu minimalistycznego,
  • duże bezpieczeństwo podczas poruszania się po powierzchni w trakcie prac technicznych.

Wadą dachu płaskiego jest konieczność jego częstego odśnieżania w okresie zimowym. W przypadku stropodachów niewentylowanych dochodzi do tego brak wentylacji i zawilgocenie.

Czy dom z płaskim dachem jest tańszy?

Inwestorzy planujący budowę obiektu mieszkalnego lub użytkowego, często rozważają, czy dom z płaskim dachem jest tańszy. Zdecydowanie płaskie pokrycia dachowe przyczyniają się do obniżenia sumarycznych kosztów budowy dachu nawet o 20%. Stanowią ponadto atrakcyjne rozwiązanie w przypadku osób, chcących zbudować ekologiczny, tzw. zielony dach użytkowy.

Dach płaski czy dwuspadowy – co wybrać?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie co wybrać – dach płaski czy dwuspadowy. Niewątpliwą zaletą konstrukcji spadzistej jest wydajne odprowadzanie wody podczas opadów deszczu. Nie wymagają one również odśnieżania. Dużą zaletą dachu płaskiego jest niska cena i możliwość efektywnego zagospodarowania płaszczyznowej połaci dachowej.

Panele dachowe na dach płaski od Blachodach

Wybór odpowiednich komponentów do budowy domu decyduje o jego trwałości i funkcjonalności. Jeżeli planujesz wzniesienie wytrzymałego stropodachu, to wybierz panele dachowe na dach płaski od Blachodach! Pomożemy Ci dobrać produkty dopasowane do Twoich potrzeb.