Top 10 rzeczy przy wyborze systemu rynnowego

Tutaj nasze wideo o poradach przy wyborze systemu rynnowego.

Rynny stanowią niezbędny element dachu każdego budynku, wspomagający odprowadzanie wody pochodzącej z opadów deszczu oraz roztapiającego się śniegu. Dobór odpowiedniego orynnowania to bardzo ważny aspekt budowy domu, dlatego dziś przedstawiamy top 10 rzeczy, o których powinieneś pamiętać przy wyborze systemu rynnowego!

Jakie są rodzaje nowoczesnych systemów rynnowych?

Na rynku dostępne są różne odmiany instalacji do odprowadzania wody opadowej z dachów. Jakie są rodzaje nowoczesnych systemów rynnowych?

 • Orynnowanie stalowe – cechuje się dużą wytrzymałością. Jest polecane tam, gdzie występuje duże obciążenie konstrukcji podczas opadów śniegu w okresie zimowym.
 • Rynny z tworzywa PCV – stanowią tanią alternatywę dla produktów wykonanych ze stali.

Prawidłowy wybór systemu rynnowego powinien być podyktowany aspektami środowiskowymi, jak i parametrami technicznymi pokrycia dachowego.

Na co zwrócić uwagę, wybierając system rynnowy?

Dobór orynnowania to ważna decyzja, na którą składa się szereg czynników. Na co powinieneś zwrócić uwagę, wybierając system rynnowy?

 • Powierzchnia dachu – należy określić efektywny metraż pokrycia dachowego budynku, który wymaga odprowadzania wody opadowej, by dobrać wymiary orynnowania i rur spustowych.
 • Wymiary rynien – na podstawie parametrów wymienionych w punkcie 1 możesz określić rozmiar rynny oraz elementów spustowych.
 • Ukształtowanie orynnowania – dostępne są konstrukcje półokrągłe, a także prostokątne. Wybór jest determinowany kwestiami estetyki i stylistyki budynku.
 • Materiał wykonania – do wyboru są systemy rynnowe wykonane z lekkiego i gładkiego tworzywa PCV oraz wytrzymałej stali nierdzewnej.
 • Warunki klimatyczne – przy doborze rynien istotne jest uwzględnienie rocznej sumy opadów deszczu i śniegu oraz wahań temperatury.
 • Ilość opadów – warto pamiętać, że rury mają ograniczoną przepływność. Należy wziąć pod uwagę maksymalną wydajność podczas obfitych opadów.
 • Żywotność – w zależności od przeznaczenia obiektu i strefy klimatycznej można wybrać tanie rynny plastikowe lub droższe, lecz wytrzymalsze orynnowanie stalowe.
 • Dopasowanie kolorystyczne – poza aspektami technicznymi bardzo ważne jest wpasowanie systemu rynnowego w stylistykę budynku.
 • Cena elementów i montażu – w zależności od budżetu możemy dobrać rozwiązania ekonomiczne z plastiku PCV lub solidne i trwałe, lecz droższe ze stali.

Warto pamiętać, iż dobrze dobrana estetyka systemu orynnowania nada budynkowi niepowtarzalnego wyglądu.

Wybierz niezawodne systemy rynnowe Blachodach!

Decyzja o zakupie rynien dla domu jednorodzinnego lub obiektu użytkowego to bardzo ważna kwestia, która wpływa na późniejszy komfort eksploatacji budynku. Jeżeli nie wiesz, jak wybrać system rynnowy i potrzebujesz fachowego doradztwa w doborze komponentów, to wybierz niezawodne orynnowania systemowe Blachodach!