Top 10 rzeczy przy wyborze dachu
Zobacz też nasz film o 10 rzeczach przy wyborze dachu.
Wybór dachu należy do najważniejszych decyzji w procesie planowania budowy domu, następnie zamówienia jego projektu i samej budowy. Aby dokonać dobrego wyboru jednego z najważniejszych elementów konstrukcji domu, należy podjąć szereg powiązanych ze sobą decyzji. Oto 10 najważniejszych rzeczy przy wyborze dachu.
Konstrukcja i kształt dachu
Wybór kształtu i konstrukcji dachu to zazwyczaj pierwszy aspekt przy wyborze dachu. Jest ściśle związany z projektem architektonicznym domu – ściśle z niego wynika. Jednak już na tym etapie – wybierając projekt domu, należy wziąć pod uwagę kolejne z czynników. W tym miejscu należy zaznaczyć, że decyzji o kształcie i konstrukcji dachu zazwyczaj nie można zmienić, gdy dom jest w budowie.
Dach dostosowany do planu miejscowego
Bardzo istotną kwestią przy wyborze dachu jest sprawdzenie miejscowych przepisów, które dotyczą rodzaju dachu i jego pokrycia na określonym obszarze. To w zasadzie od tego powinno rozpocząć się poszukiwania projektu domu. Przepisy mogą określać m.in.: kształt, rodzaj dachu i jego nachylenie, położenie dachu względem granic działki, rodzaj pokrycia dachowego i jego kolorystyka, możliwość zastosowania poddasza użytkowego, możliwość budowy lukarn i wiele innych kwestii.
Materiał na więźbę dachową
Przy wyborze dachu należy także wziąć pod uwagę materiał, z jakiego wykonana ma być więźba. Zazwyczaj do budowy więźby dachowej stosuje się różne gatunki drewna, najczęściej jest to drewno sosnowe, świerkowe, jodłowe, modrzewiowe, dębowe. Jednak coraz większą popularnością cieszą się więźby dachowe za stali. Więźba może być wykonywana na miejscu, jednak więźbę stalową i czasem także drewnianą wykonuje się z przygotowanych wcześniej elementów prefabrykowanych.
Dach dostosowany do warunków klimatycznych
Dach domu powinien być dostosowany do warunków klimatycznych, które panują na danym obszarze. Należy zatem wziąć pod uwagę odległość m.in. od lasu, gór czy zbiorników wodnych. Dachy domów znajdujących się w górach będą narażone na działanie niskich temperatur. W przypadku bliskości wody, zagrożeniem będzie wilgoć. Bliskość morza, położenie w górach to także występowanie silniejszych wiatrów.
Rodzaj pokrycia dachowego
Aby odpowiednio dobrać pokrycie dachowe, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Oprócz upodobań estetycznych są to możliwości wynikające z planu miejscowego. Należy także wziąć pod uwagę nośność więźby dachowej. Materiały na pokrycia dachowe różnią się pomiędzy sobą wagą oraz odpornością na wilgoć. Np. najcięższe, a jednocześnie najbardziej trwałe są dachówki ceramiczne i cementowe, a blacha dachowa jest od nich lżejsza i łatwa w montażu.
Rodzaj poszycia dachowego
Przy wyborze dachu, bardzo ważny jest także wybór odpowiedniego poszycia dachowego, czyli zabezpieczenia, które znajduje się pod pokryciem dachu. W tym przypadku można wybrać sztywne poszycie – może to być pełne deskowanie, pokryte papą lub folią. Jest ono cięższe i droższe Mamy do wyboru również poszycie z folii, łat oraz kontrłat. To rozwiązanie jest natomiast lżejsze i tańsze. Jednak rodzaj poszycia dachowego powinien być dopasowany do jego pokrycia.
Pokrycie, a poszycie dachu
W przypadku dopasowania pokrycia i poszycia dachu, nie ma pełnej dowolności wyboru. Takie materiały jak gonty bitumiczne oraz blachy płaskie można układać jedynie na sztywnym poszyciu. Na sztywnym poszyciu, w zależności od rodzaju krycia, układa się płytki włókno-cementowe. Na takim rodzaju poszycia należy również układać dachówki ceramiczne i cementowe, jeśli kąt nachylenia połaci jest mały.
Dostępność materiałów
Decydując się na najbardziej typowe materiałowy, czy to na więźbę dachową, czy na poszycie lub pokrycie dachu, nie powinniśmy mieć problemu z ich dostępnością. Jeśli jednak chcemy zastosować materiały rzadziej spotykane musimy liczyć się z tym, że będziemy musieli dużo za nie zapłacić. Poza tym istnieje również możliwość, że będziemy na nie długo czekać. To z kolei może przełożyć się na dłuższy czas budowy dachu.
Pokrycie dachowe, a kształt dachu
W większości przypadków każde pokrycie dachowe można stosować na dachu o dowolnym kształcie. Jednak pewne połączenia mogą się okazać dosyć kosztowne lub niepraktyczne. Gdy zatem dach posiada skomplikowany kształt z wieloma załamaniami połaci, warto zastosować pokrycia małoformatowe. Mogą to być np. dachówki ceramiczne lub betonowe. Sprawdzą się także płytki włóknocementowe, łupek kamienny, gont drewniany, czy też wióry.
Wybór sprawdzonej ekipy do budowy dachu
Jak widać na powyższych punktach – wybór dachu to szereg powiązanych ze sobą decyzji, które będą w późniejszym czasie skutkować jakością i trwałością dachu. Kolejną z decyzji jest więc wybór odpowiedniej firmy dekarskiej. Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na profesjonalizm, wiedzę oraz doświadczenie. Istotne przy wyborze firmy do budowy dachu jest także odpowiednie jej przygotowanie pod względem umów i transparentność.
Jak widać na powyższych punktach – wybór dachu to szereg powiązanych ze sobą decyzji, które będą w późniejszym czasie skutkować jakością i trwałością dachu. Kolejną z decyzji jest więc wybór odpowiedniej firmy dekarskiej. Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na profesjonalizm, wiedzę oraz doświadczenie. Istotne przy wyborze firmy do budowy dachu jest także odpowiednie jej przygotowanie pod względem umów i transparentność.