Top 10 rzeczy, o których należy pamiętać przy zakupie działki pod dom

Specjalnie dla was - przystępna forma wideo, dzięki której możecie słuchać naszych materiałów w każdej sytuacji.

Wybór i kupno odpowiedniej działki budowlanej może być trudniejsze niż wybór i kupno mieszkania. Jeszcze przed podpisaniem umowy kupna warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Dzięki temu można uniknąć późniejszych problemów. Oto lista 10 rzeczy, na które powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze i zakupie działki pod dom.

Odpowiednia wielkość działki

Przy zakupie działki pod budowę domu należy w pierwszej kolejności zwracać uwagę na odpowiednią wielkość działki. Powinien się na niej zmieścić nasz docelowy dom wraz z ogrodem. Optymalna powierzchnia do budowy domu jednorodzinnego to co najmniej 700 m2. Zbyt duża działka będzie zbyt droga i spora jej część może pozostać niezagospodarowana.

Odpowiedni kształt działki

Ważnym aspektem jest także kształt działki. Te o nieregularnych kształtach, np. trójkąty, trapezy mogą generować problemy związane z umiejscowieniem na nich projektowanego domu. Jeżeli działka ma mniej niż 16 m szerokości, trudno znaleźć odpowiedni projekt i pozostanie zamówienie znacznie droższego, indywidualnego.

Ułożenie działki względem kierunków świata

Należy również zwrócić uwagę na ułożenie działki względem kierunków świata i dostępu do drogi. Najkorzystniejszym położeniem jest wjazd na działkę znajdujący się od strony północnej, natomiast od południowej ogród. Ma to także znaczenie, jeśli planujemy zastosować w naszym domu odnawialne źródła energii, np. panele fotowoltaiczne.

Ukształtowanie terenu

Przed kupnem działki warto także sprawdzić ukształtowanie terenu. Liczne spadki terenu mogą być przyczyną problemów przy projektowaniu domu. Mogę także generować koszty związane z dostosowaniem technologii budowy do kształtu działki. Na takiej działce trudniej również zaprojektować ogród.

Dojazd do działki

Działka musi posiadać drogę dojazdową o określonej przez władze lokalne szerokości. Najczęściej jest to droga publiczna. W przypadku, jeśli konieczny będzie dojazd przez inne działki, których nie jesteśmy właścicielem, konieczne będzie ustanowienie służebności drogi koniecznej. Nie zawsze fizycznie istniejący dojazd do działki gwarantuje formalny dostęp do niej.

Badania gruntu

Warto zdecydować się na badania gruntu, przeprowadzając np. serię odwiertów. Pozwala to lepiej dobrać strukturę fundamentów, czy poznać poziom wód gruntowych. Badania gruntu pozwalają również na odkrycie informacji, które sprzedający może chcieć ukryć: mogło znajdować się tam w przeszłości wysypisko, podłoże może być skażone, mogą występować grunty z torfem.

Dostęp do mediów

Podstawą przy zakupie działki budowlanej jest jej dostęp działki do energii elektrycznej. To, że w pobliżu znajduje się słup energetyczny, jeszcze nie jest wystarczającą gwarancją, że będzie można podłączyć prąd. Należy upewnić się u dostawcy energii o możliwościach podłączenia prądu. Warto także sprawdzić, czy jest możliwość podłączenia działki do sieci wodociągowej.

Okolica działki

Przez zakupem działki należy także sprawdzić jej okolicę. Bardzo ważne, gdzie znajduje się najbliższy sklep, jaka jest odległość do placówek oświatowych oraz dostępność komunikacyjna w postaci autobusów, busów, czy przystanku kolejowego. Warto choć raz wybrać się tam wieczorem, aby sprawdzić, jak wygląda teren po zmroku, czy jest bezpiecznie.

Stan prawny nieruchomości

Bardzo istotne jest to, aby sprawdzić stan prawny nieruchomości przez jej zakupem. W ewidencji gruntów i budynków, dostępnej w wydział geodezji miejscowego starostwa powiatowego, uzyskać można wypisy z rejestru gruntów i mapę szczegółowo określającą powierzchnię działki, klasę gruntu, dane właścicieli i numer księgi wieczystej.

Przeznaczenie działki

Zdarza się, że w ofertach działka figuruje jako budowlana, lecz po analizie dokumentacji okazuje się, że mamy do czynienia z gruntami rolnymi lub przeznaczonymi pod budownictwo usługowe, czy przemysłowe. Dlatego zawsze należy weryfikować przeznaczenie działki w planach zagospodarowania przestrzennego dostępnych w urzędzie gminy.