Stan surowy czy otwarty  – co to jest?

Zaangażowanie inwestora w budowę domu zaczyna się jeszcze przed zleceniem realizacji projektu. Stan surowy otwarty poprzedza stan surowy zamknięty. Następuje po stanie zerowym. Etapy budowy wyróżnia się, aby rozgraniczyć proces i ustalić harmonogram prac. W przypadku przeciętnej budowy doprowadzenie do stanu surowego otwartego zajmuje około 4-5 miesięcy. Jakie prace muszą być zakończone, aby osiągnąć ten etap budowy?

Stan zerowy to moment, w którym na budowie zakończone zostały wszystkie prace ziemne, o których szczegółowo pisaliśmy na początku oraz wykonano fundamenty. Dzięki temu możliwe jest rozpoczęcie dalszych prac, które prowadzą do stanu surowego otwartego. Zajmują najczęściej od 2 do 3 miesięcy.

Można o nim mówić w momencie, gdy w domu wybudowano już ściany nośne, strop (bądź stropy w przypadku budynków kilkupiętrowych), więźbę dachową i pokrycie dachu oraz kominy i żelbetowe schody wewnętrzne. W stanie surowym otwartym bardzo często są już gotowe – albo przynajmniej planowane – okna i rynny, a także powinna być wykonana izolacja – zarówno fundamentów, jak i wodno-kanalizacyjna. Buduje się również balkony.

Prace wchodzące w zakres stanu surowego otwartego to przede wszystkim fundamentalne czynności, które umożliwiają stworzenie bryły domu. Zabezpieczenie przed zalaniem dzięki montażowi dachu czy wylaniu stropów i stworzenie schodów stwarzają namiastkę prawdziwego domu jednorodzinnego. Kolejne etapy – w tym przede wszystkim montaż instalacji i innych niezbędnych do funkcjonowania w nieruchomości udogodnień – należy już w przeważającej mierze do prac składających się na stan surowy zamknięty. Jeśli nie masz pewności, kiedy będziesz mógł mówić o stanie surowym otwartym w swojej nieruchomości, skonsultuj wątpliwości z projektantem bądź ekipą budowlaną.

Uważaj, aby w czasie prowadzenia prac na etapie stanu surowego otwartego popełniać jak najmniej błędów. To właśnie na tym etapie możesz oszczędzić sporo czasu. Prace muszą być wykonywane solidnie, jednak są na tyle typowe, że mają szansę zostać wykonane sprawnie. Przestoje w tym czasie wpłyną najprawdopodobniej na wydłużenie założonego czasu realizacji całego projektu. Nie dopuść np. do sytuacji, w której prac nie będzie można prowadzić ze względu na zbyt późne zamówienie materiałów.

Błędy mogą również realnie przyczynić się do jakości budynku. Solidna konstrukcja to podstawa bezpieczeństwa oraz trwałości. Nie decyduj się na przeprowadzanie prac murarskich w czasie mrozów. Stwarza to bezpośrednie ryzyko zmniejszenia wytrzymałości stropów. Przyłóż szczególną uwagę do ścian. To właśnie one odpowiadają za stabilność konstrukcji i mają zapewnić, że wybudowany dom przetrwa długie lata. Ściany muszą zostać dokładnie wypoziomowane i wypionizowane. Nie rezygnuj z hydroizolacji dla oszczędności czasu. Zabezpieczenie przed wilgocią to podstawa komfortu mieszkania w nieruchomości i jej trwałości.

Nadzoruj ekipę budowlaną w czasie betonowania. Pomijanie ważnych prac betoniarskich może znacząco obniżyć jakość budynku. Wzmocnienia ścian są bezwzględnie konieczne, aby zapewnić im stabilność i trwałość. Błędy zdarzają się również przy przygotowywaniu mieszanki. Z tego względu warto stawiać na współpracę ze specjalistami, których doświadczenie jest potwierdzone. Zadbaj o przyłożenie wysokiej uwagi do dachu. Więźba musi być wykonana równo i dokładnie. Obowiązkowe jest szczegółowe wypoziomowanie. Bez tego może się okazać, że niedługo po zakończeniu prac konieczna będzie jej poprawa. Dekarze bardzo często wzywani są do tego typu prac, przy czym jest to kosztowne i może prowadzić do zaprzepaszczenia włożonej już w budowę dachu pracy i nakładów.

Jeśli ukończysz stan surowy niedługo przed nastaniem zimy, bardzo ważna stanie się kwestia zabezpieczenia go przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Zrób wszystko, aby nie pozostawiać otwartej bryły na ten okres. Podstawowe prace na etapie stanu surowego otwartego powinny zakończyć się jesienią. Dalsze roboty można wtedy wznowić na wiosnę. Jak zabezpieczyć dom na zimę?

Zadbaj o to, aby jeśli nie ma jeszcze na dachu dachówki, położyć pełne deskowanie i pokryć dom papą. Zabezpiecz również obszar folią i przymocuj ją pewnie do domu. Gdy nie uda się wstawić okien i drzwi, zabij solidnie deskami otwory okienne i drzwiowe. Pozostaw jednak niewielkie szczeliny dla zapewnienia odpowiedniej wentylacji. Ewentualne wcześniejsze doprowadzenie wody do budynku rodzi konieczność odłączenia instalacji na czas zimy. Mrozy mogą wywołać pęknięcie rur, co oprócz zalania spowoduje prawdopodobnie konieczność kłucia w ścianach.

Takie zabezpieczenie domu w stanie surowym otwartym daje szansę na przetrwanie zimy bez strat.