Rozpiętość dachu a typ jego konstrukcji

Tutaj możecie obejrzeć nasz film o tej tematyce.

Projekt i budowa pokrycia dachowego wymaga dużej wiedzy oraz zastosowania odpowiednich dla specyfiki danej realizacji komponentów. Jednym z aspektów, o których warto pamiętać, jest zależność – rozpiętość dachu a typ jego konstrukcji. Między innymi o tym w dzisiejszym wpisie!

Wznoszenie domu jednorodzinnego czy obiektu użytkowego wiąże się z doborem odpowiedniej więźby dachowej. Na rynku dostępnych jest szereg rozwiązań z tego zakresu, wśród których można wymienić dachy jętkowe, krokwiowe, krokwiowo-jętkowe oraz płatwiowo-kleszczowe. Właśnie konstrukcja jętkowa dachu jest uznawana za najstabilniejszą. Tej i innym odmianom technologii dachowych przyjrzymy się dokładniej w dalszej części artykułu.

Jaka rozpiętość dachu w stosunku do konstrukcji?

Ważnym pytaniem, na które pokrótce odpowiemy, brzmi, jaka rozpiętość dachu jest odpowiednia w stosunku do konstrukcji. Najprostszym rozwiązaniem jest więźba krokwiowa, która znajduje zastosowanie w połaciach dachowych o rozpiętości do 7,5 m. Do jakiej rozpiętości pasuje dach jętkowy, o którym wspominaliśmy wcześniej? Konstrukcja dachowa tego rodzaju jest dedykowana tam, gdzie rozpiętość ścian nie przekracza 12 metrów, a kąt nachylenia połaci to maks. 67o.

Jaka konstrukcja dachu jest najlepsza?

Wiele osób planujących budowę domu czy obiektu o charakterze użytkowym zadaje pytanie, jaka konstrukcja dachu jest najlepsza. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, jednakże warto wiedzieć, że doskonałym komponentem do budowy dachów są blachy trapezowe dachowe. Pozwalają one na realizację konstrukcji dachowych o znacznym nachyleniu połaci – sięgającym nawet 90o. Jej trwałość szacuje się na minimum 25 lat w przypadku zastosowania ocynku (w praktyce nawet 50 lat).

Jak wzmocnić konstrukcję dachu?

Nie zawsze wybrana technologia budowy połaci dachowej w dłuższej perspektywie realnie koresponduje z warunkami środowiskowymi, w jakich jest eksploatowana. Warto wówczas wiedzieć, jak wzmocnić konstrukcję dachu. Jedną z popularnych metod na podniesienie wytrzymałości jest korekcja geometrii – niwelacja odkształceń połaci poprzez prostowanie krokwi oraz ich usztywnienie. Warto dodać, iż często wystarczy wzmocnienie pojedynczych elementów.

Czy można zmienić konstrukcję dachu?

Uszkodzenia mechaniczne czy błędy konstrukcyjne sprawiają, że nie zawsze możliwe jest wzmocnienie połaci dachowej. Pojawia się wówczas pytanie, czy można zmienić konstrukcję dachu. Oczywiście jest to możliwe, warto wówczas rozważyć wymianę obecnego pokrycia dachu na blachy trapezowe dachowe. Zmiany konstrukcyjne mogą być również konieczne, jeżeli chcemy zamontować kolektory słoneczne lub panele fotowoltaiczne.

Niezawodne komponenty do budowy konstrukcji dachowych!

Jeżeli szukasz zaufanego dostawcy profesjonalnych rozwiązań do realizacji projektu dachu jętkowego lub innego rodzaju, to wybierz niezawodne komponenty do budowy konstrukcji dachowych od Blachodach! Nasi doradcy handlowi zapewnią Ci kompleksowe wsparcie i przygotują dedykowaną ofertę, uwzględniając specyfikę Twojego projektu.