Rodzaje materiałów, z których możemy wykonać dach
Jeśli nie macie czasu przeczytać artykułu odsłuchajcie nasz film dotyczący materiałów na dach.
Dach można pokryć różnymi materiałami, jednak przy wyborze odpowiedniego dla swojego domu, należy dokładnie wiedzieć, jaka konstrukcja więźby dachowej jest w dachu, na którym planujemy pokrycie dachowe. Niektóre z materiałów mogą być użyte tylko przy niewielkich nachyleniach. Przedstawiamy rodzaje pokryć dachowych oraz ich możliwości ich zastosowania.
Dachówka ceramiczna
Dachówka ceramiczna to jedno z najpopularniejszych i najstarszych znanych pokryć dachowych. Są bardzo eleganckie i estetyczne. Dachówka ceramiczna to materiał niepalny, odporny na czynniki atmosferyczne, mrozoodporny, a także odporny na promieniowanie słoneczne i na uszkodzenia mechaniczne. Dachówka ceramiczna może być stosowana na elementy krzywoliniowe, jak na przykład lukarny. Sprawdza się także w przypadku dachów dwuspadowych, czterospadowych i wielospadowych. Ze względu na technologię produkcji dachówki ceramiczne dzielą się na:
- naturalne,
- angobowane,
- glazurowane.
Dachówki naturalne produkuje się z surowej gliny. Są matowe, umiarkowanie nasiąkliwe i mają powierzchnię porowatą. Przybierają odcienie czerwieni i mają zastosowanie m.in. do renowacji zabytkowych budynków. Dachówki angobowane posiadają dodatki barwników naturalnych. Przybierają ciekawe kolory: odcienie czerwieni, brązy, kolory miedziowe, żółte, zielone, niebieskie i czarne. Dachówki glazurowane powleka kolorowym lub bezbarwnym szkliwem. Dzięki temu przybrają różne kolory.
Dachówka cementowa
Dachówka cementowa, inaczej betonowa, przypomina swoim wyglądem dachówkę ceramiczną. Podstawową różnicą jest technologia produkcji oraz materiał, z jakiego jest wytwarzana. Produkuje się ją z mieszaniny cementu, piasku i wody. Pod względem kształtu i sposobu montażu może być podobne do dachówki ceramicznej. Ma jednak od niej mniejszą masę. Jest odporna na warunki atmosferyczne i charakteryzuje się dużą izolacyjnością termiczną oraz akustyczną. Może mieć dowolny kolor, jest malowana farbą akrylową. Wymaga jednak regularnej konserwacji.
Blacho-dachówka
Blacho-dachówka jak wskazuje nazwa jest wykonywana z blachy. Charakteryzuje się niewielką masą. To produkt uniwersalny, który można zastosować na każdym dachu z kątem nachylenia nieprzekraczającym 9O. Jest odporna na rdzę i uszkodzenia mechaniczne. Dostępne różne warianty kolorystyczne i kształty blacho-dachówki nie wymaga dodatkowej konserwacji, lecz farba narażona na promieniowanie słoneczne może płowieć. To rozwiązanie eleganckie i estetyczne.
Dachówka bitumiczna
Dachówka bitumiczna, inaczej gont bitumiczny, przypomina budową typowe płaty papy i pod względem technicznym są bardzo do nich podobne. Posiadają rdzeń w postaci mocnej osnowy wykonany z masy celulozowej, włókna szklanego albo tworzyw sztucznych. Rdzeń jest oblewany masą asfaltową oraz pokrywany granulatem mineralnym. Są odporne na zmiany temperatur, odkształcenia i wilgoć. Gont bitumiczny jest lekki.
Inne rodzaje pokryć dachowych
Oprócz tych najpopularniejszych pokryć dachowych można się także spotkać z następującymi:
- płyty dachowe - rzadko występują w budownictwie mieszkaniowych, zwykle stosuje się je na zadaszeniach przemysłowych i na dachach lekkich konstrukcji, jak wiaty, altany czy garaże,
- Masy dachowe - stosowane do pokrywania płaskich dachów
- gont drewniany - dawniej bardzo popularny, dziś przede wszystkim w starych domach drewnianych,
- naturalna strzecha słomiana lub trzcinowa - największe zastosowanie w przeszłości, dziś praktycznie tylko przy renowacji starych zabytkowych chat.
- ekologiczne dachy zielone - nowoczesne rozwiązanie, polegające na obsiewaniu dachów roślinnością.