Rodzaje materiałów na podsufitkę dachową

Kliknijcie tutaj aby znaleźć ten materiał w przystępnej formie wideo.

W większości przypadków domy jednorodzinne mają dachy strome, których połacie są wysunięte poza obrys ścian zewnętrznych. Można, co prawda, pozostawić taką krokiew nieosłoniętą, jednak znacznie bardziej estetycznym i praktycznym rozwiązaniem jest wykonanie wykończenia połaci dachowej od spodu. Służy temu podsufitka dachowa, nazywana również podbitką dachową. Może być wykonana z różnych materiałów.

Podsufitka dachowa drewniana

Drewniana podsufitka podkreśla naturalny charakter budynku i prezentuje się szlachetnie. Podsufitki drewniane zazwyczaj wykonuje się z gatunków drewna krajowego, takich jak:

  • sosna – z charakterystycznymi i dobrze zarysowanymi sękami i słojami, pod wpływem promieni słonecznych ciemnieje i z czasem nabiera barwy żółtobrązowej,
  • świerk – jeśli jest dobrze zaimpregnowany przez kilka lat nie powinien ściemnieć,
  • modrzew – posiada lekko czerwonawy kolor, a podczas starzenia się nabiera odcień szarości.

Wśród egzotycznych gatunków drewna warto zainwestować w te, które są najbardziej odporne na szkodniki i wilgoć:

  • modrzew syberyjski,
  • świerk skandynawski o bardzo jasnym kolorze.

Podsufitki drewniane tworzą szczelną powłokę, dzięki której zwiększają termoizolacyjność poddasza. Aby podsufitka z drewna służyła przez lata należy ją zaimpregnować lakierem, lakierobejcą lub olejem.

Podsufitka dachowa z PCV

Podsufitka dachowa z PCV jest odporna na działanie warunków atmosferycznych, nie wymaga zabiegów konserwacyjnych, jest odporna na korozję i na działanie pleśni i grzybów. Łatwo utrzymać je w czystości. Podbitki dachowe z PCV są stosunkowo lekkie i łatwe w montażu. Dostępne są dwa rodzaje paneli PVC:

  • typu siding – tworzą je cienkie i długie na 3-4 m elementy, imitujące kilka cienkich desek, są łatwe w przycinaniu, mogą występować w formie pełnej lub perforowanej,
  • panele dwuwarstwowe komorowe – charakteryzują się większą sztywnością, warstwa wewnętrzna wykonana jest ze spienionego PVC, a zewnętrzna z twardego, ich długość wynosi 4-5 m.

Podbitki dachowe wykonane z PVC są trwałe, jednak w przypadku zarysowań lub uszkodzeń mechanicznych podbitki plastikowej raczej nie da się naprawić. Trzeba wymieniać poszczególne elementy, co może wiązać się z demontażem całej konstrukcji. Ponadto pod wpływem bardzo wysokich temperatur podsufitka z PCV może się kurczyć i wypaczać. W związku z tym nie powinno się stosować paneli PVC przy dachach blaszanych, które szybko się nagrzewają.

Podsufitka dachowa blaszana

Podsufitka blaszana może być wykonana z blachy lub trwałej stali, a najbardziej rozpowszechniły się panele stalowe. Podbita blaszana jest trwała i żywotna, nie ma ryzyka odkształcenia lub wypaczenia pod wpływem wysokiej temperatury. Mogą imitować drewno. Podsufitkę blaszaną należy jednak regularnie konserwować, aby zabezpieczyć ją przed rdzą.

Podsufitka dachowa aluminiowa

Można również zdecydować się na podbitkę z aluminium. Charakteryzuje się ona dużą wytrzymałością na warunki atmosferyczne i łatwością w montażu. Nie wymaga konserwacji, jest pokrywana powłoką ochronną, zazwyczaj z poliestru, rzadziej w postaci powłoki poliamidowej i anodowo-tlenkowej. Panele aluminiowe mogą mieć gładką lub perforowaną powierzchnię.

Podsufitka dachowa drewnopochodna

Kolejnym z rozwiązań jest podbitka drewnopochodna, wytwarzana za świeżych wiórów drzewnych, zmieszanych z żywicami. Podsufitkę drewnopochodną pokrywa się farbą akrylową, która ją zabezpiecza i nadaje jej określony kolor. Tego typu podsufitki są odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne, zwłaszcza opady i wysokie temperatury.