Pustostan  – po co nam to?

Projekt domu to bardzo ważna kwestia, jeśli myślisz o rozpoczęciu budowy. Zastanów się, czego oczekujesz od nowego miejsca zamieszkania i sprawdź, które z tych oczekiwań możesz wprowadzić w życie.

Pamiętaj, aby myśleć racjonalnie. To, że najbardziej podobają Ci się projekty domów o powierzchni 300 metrów kwadratowych, nie znaczy, że wybór jednego z nich będzie dobrym rozwiązaniem w Twoim przypadku. Nie ma nic gorszego niż pustostan. Wystrzegaj się za wszelką cenę sytuacji, w której w nowo wybudowanym domu będziesz mieć kilka pokojów, z których w żaden sposób nie będziesz mógł korzystać.

Przemyśl kwestię biorąc pod uwagę perspektywę długofalową. Być może za kilka lat dodatkowe pomieszczenia będą na wagę złota, ponieważ planujesz powiększenie rodziny. Z drugiej strony większa przestrzeń to nie tylko wyższe koszty budowy, ale również późniejszego ich utrzymania. Dostosuj projekt domu do realnych potrzeb Twoich i Twojej rodziny. Nie podejmuj decyzji zbyt szybko, ponieważ nie będziesz w stanie pomyśleć o wszystkich aspektach jednocześnie.

Inspiracją mogą być gotowe projekty, które pozwolą ustalić, czego oczekujesz. Wybierz rozwiązania, które sprawią, że nowy dom stanie się Twoim wymarzonym miejscem na ziemi, a jednocześnie nie doprowadź do stworzenia w jego części pustostanu, z którego nie będą korzystać nawet odwiedzający Cię goście. Dlatego pamiętaj, że:

Jak dobrać dom odpowiedni dla siebie?

Wybór domu idealnego to jak widać ogromne wyzwanie. Decyzja powinna być oparta o przeprowadzenie szczegółowych analiz.Zastanów się, jakie są potrzeby Twoje, a jakie pozostałych członków rodziny. Na tej podstawie zweryfikuj, czy poszukujecie projektu o mniejszej, czy większej powierzchni. Ustal, jakie pomieszczenia będą niezbędne, a które chcielibyście mieć, jeśli będzie taka możliwość.

Wybierz liczbę kondygnacji. Rozważ, czy będziecie potrzebować piwnicy. Zastanów się, na jakie strefy chcesz podzielić dom i na tej podstawie rozważ idealny rozkład. Zweryfikuj plany i wyobrażenia z budżetem. Niewielkie na pierwszy rzut oka różnice, takie jak na przykład mniej skomplikowana konstrukcja dachu czy prosta bryła budynku, mogą doprowadzić do znacznych oszczędności.

Gdy już wybierzecie odpowiadający Wam projekt domu, zweryfikujcie, czy będzie możliwy do zrealizowania na oznaczonej działce. Plan musi bowiem spełniać wymogi określone w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego. Jeśli taki dokument nie obejmuje danego obszaru, to konieczne będzie wystąpienie o wydanie decyzji o Warunkach zabudowy.

Oprócz uwarunkowań prawnych nie zapominaj również o tych naturalnych. Projekt odpowiedniego dla Ciebie domu powinien uwzględniać ukształtowanie terenu, kształt działki oraz odległość od płotu i sąsiednich nieruchomości. Dobre przemyślenie tych kwestii pozwoli w pełni wykorzystać potencjał działki oraz czerpać maksimum korzyści z nowej nieruchomości.