Europejski Fundusz Rozwoju RegionalnegoBiuro obsługi Klienta: +48 14 621 88 52 EN

';

Rodzaje materiałów, z których możemy wykonać dach

Dach można pokryć różnymi materiałami, jednak przy wyborze odpowiedniego dla swojego domu, należy dokładnie wiedzieć, jaka konstrukcja więźby dachowej jest w dachu, na którym planujemy pokrycie dachowe. Niektóre z materiałów mogą być użyte tylko przy niewielkich nachyleniach. Przedstawiamy rodzaje pokryć dachowych oraz ich możliwości ich zastosowania.

Dachówka ceramiczna

Dachówka ceramiczna to jedno z najpopularniejszych i najstarszych znanych pokryć dachowych. Są bardzo eleganckie i estetyczne. Dachówka ceramiczna to materiał niepalny, odporny na czynniki atmosferyczne, mrozoodporny, a także odporny na promieniowanie słoneczne i na uszkodzenia mechaniczne. Dachówka ceramiczna może być stosowana na elementy krzywoliniowe, jak na przykład lukarny. Sprawdza się także w przypadku dachów dwuspadowych, czterospadowych i wielospadowych. Ze względu na technologię produkcji dachówki ceramiczne dzielą się na:

  • naturalne,
  • angobowane,
  • glazurowane.

Dachówki naturalne produkuje się z surowej gliny. Są matowe, umiarkowanie nasiąkliwe i mają powierzchnię porowatą. Przybierają odcienie czerwieni i mają zastosowanie m.in. do renowacji zabytkowych budynków. Dachówki angobowane posiadają dodatki barwników naturalnych. Przybierają ciekawe kolory: odcienie czerwieni, brązy, kolory miedziowe, żółte, zielone, niebieskie i czarne. Dachówki glazurowane powleka kolorowym lub bezbarwnym szkliwem. Dzięki temu przybrają różne kolory.

Dachówka cementowa

Dachówka cementowa, inaczej betonowa, przypomina swoim wyglądem dachówkę ceramiczną. Podstawową różnicą jest technologia produkcji oraz materiał, z jakiego jest wytwarzana. Produkuje się ją z mieszaniny cementu, piasku i wody. Pod względem kształtu i sposobu montażu może być podobne do dachówki ceramicznej. Ma jednak od niej mniejszą masę. Jest odporna na warunki atmosferyczne i charakteryzuje się dużą izolacyjnością termiczną oraz akustyczną. Może mieć dowolny kolor, jest malowana farbą akrylową. Wymaga jednak regularnej konserwacji.

Blacho-dachówka

Blacho-dachówka jak wskazuje nazwa jest wykonywana z blachy. Charakteryzuje się niewielką masą. To produkt  uniwersalny, który można zastosować na każdym dachu z kątem nachylenia nieprzekraczającym 9O. Jest odporna na rdzę i uszkodzenia mechaniczne. Dostępne różne warianty kolorystyczne i kształty blacho-dachówki nie wymaga dodatkowej konserwacji, lecz farba narażona na promieniowanie słoneczne może płowieć. To rozwiązanie eleganckie i estetyczne.

Dachówka bitumiczna

Dachówka bitumiczna, inaczej gont bitumiczny, przypomina budową typowe płaty papy i pod względem technicznym są bardzo do nich podobne. Posiadają rdzeń w postaci mocnej osnowy wykonany z masy celulozowej, włókna szklanego albo tworzyw sztucznych. Rdzeń jest oblewany masą asfaltową oraz pokrywany granulatem mineralnym. Są odporne na zmiany temperatur, odkształcenia i wilgoć. Gont bitumiczny jest lekki.

Inne rodzaje pokryć dachowych

Oprócz tych najpopularniejszych pokryć dachowych można się także spotkać z następującymi:

 

  • płyty dachowe - rzadko występują w budownictwie mieszkaniowych, zwykle stosuje się je na zadaszeniach przemysłowych i na dachach lekkich konstrukcji, jak wiaty, altany czy garaże,
  • Masy dachowe - stosowane do pokrywania płaskich dachów
  • gont drewniany - dawniej bardzo popularny, dziś przede wszystkim w starych domach drewnianych,
  • naturalna strzecha słomiana lub trzcinowa - największe zastosowanie w przeszłości, dziś praktycznie tylko przy renowacji starych zabytkowych chat.
  • ekologiczne dachy zielone - nowoczesne rozwiązanie, polegające na obsiewaniu dachów roślinnością.