Panele fotowoltaiczne – czy to się opłaca?
Obejrzyjcie nasze wideo w którym poruszamy te kwestię.
Rosnące ceny energii skłaniają nas do poszukiwania alternatywnych źródeł zasilania. Popularnym sposobem na obniżenie rachunków za prąd i uniezależnienie się od przerw w dostawach energii są panele fotowoltaiczne. Czy to się opłaca? Jak działają panele fotowoltaiczne? O tym w dzisiejszym tekście!
Co to są i jak działają panele fotowoltaiczne?
Na początek odpowiemy na pytanie, co to są i jak działają panele fotowoltaiczne. Systemy fotowoltaiki wykorzystują ogniwa PV wykonane z materiałów absorbujących promieniowanie słoneczne. W ten sposób wywoływany jest efekt fotoelektryczny, który powoduje zamianę energii pochodzącej ze słońca w prąd elektryczny DC. Prąd z ogniw jest przesyłany okablowaniem do falownika i zamieniany na napięcie przemienne 230 V AC do zasilania urządzeń w domu.
Jakie panele fotowoltaiczne wybrać?
Właściciele gospodarstw domowych planujący wdrożenie rozwiązań OZE w swoim domu często nie wiedzą, jakie panele fotowoltaiczne wybrać. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na zapotrzebowanie energetyczne naszego domu. Istotne będą też takie parametry jak gwarancja na zachowanie wydajności w okresie 20-30 lat czy odporność na zmienne temperatury i warunki klimatyczne. Oczywiście istotnym aspektem jest też cena fotowoltaiki.
FAQ – panele fotowoltaiczne – najczęściej zadawane pytania
Wiesz już, co to są i jak działają panele fotowoltaiczne. Opowiedzieliśmy też pokrótce, na co zwrócić uwagę, wybierając fotowoltaikę dla domu lub firmy. Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej zdawane pytania o panele fotowoltaiczne.
Czy panele fotowoltaiczne działają w pochmurne dni?
Nierzadko można spotkać się z pytaniem, czy panele fotowoltaiczne działają w pochmurne dni. Tak, fotowoltaika działa nawet przy wysokim zachmurzeniu i niskim natężeniu promieniowania słonecznego. Dodatkowo można zastosować akumulatory gromadzące energię elektryczną.
Ile paneli fotowoltaicznych na 1 kW?
Odpowiedź na pytanie, ile paneli fotowoltaicznych na 1 kW, jest uzależniona od nominalnej mocy pojedynczego modułu. Można przyjąć, że średnio wynosi ona ok. 380 kWp. Oznacza to, iż do wyprodukowania 1 kilowata energii potrzebujemy trzech paneli fotowoltaicznych.
Jaka moc paneli fotowoltaicznych na dom?
Kolejne często pojawiające się pytanie brzmi – jaka moc paneli fotowoltaicznych na dom? Jeżeli planujemy pokrycie zapotrzebowania na poziomie 3 kW, to będziemy potrzebowali zamontować około 9-10 modułów PV. Ostateczna liczba zależy od indywidualnych potrzeb oraz lokalizacji.
Ile waży panel fotowoltaiczny?
Ciekawe pytanie, zadawane przez osoby, które chcą zamontować fotowoltaikę na dachu, brzmi – ile waży panel fotowoltaiczny? Pojedynczy moduł ma wagę ok. 18-25 kg. Wynika z tego, że konstrukcja dachowa musi mieć nośność na poziomie minimum 250 kg/m2.
Dobry dach pod panele fotowoltaiczne z produktami Blachodach!
Planujesz budowę fotowoltaiki i osadzenie jej na konstrukcji dachowej? Pamiętaj, by zapewnić dobrą nośność swojemu dachowi. Zbuduj dobry dach pod panele fotowoltaiczne z produktami Blachodach! Oferujemy wysokiej klasy blachodachówki na wymiar oraz blachodachówki modułowe. Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź, jak możemy Ci pomóc!