Ograniczony budżet – czy mimo to warto rozpoczynać budowę?

Już po krótkiej analizie prac koniecznych do przeprowadzenia oraz rozwiązań, które warto wprowadzić w życie budując dom, widzisz, że koszty inwestycji mogą się okazać ogromne. Jeśli wiesz, że nie masz wystarczających środków na budowę idealnego domu, zastanów się, czy mimo to warto rozpoczynać budowę. Może się bowiem okazać, że uda Ci się zdobyć dodatkowe środki i zwrócić je w przyszłości bez trudności dla rodzinnych finansów. Rozwiązaniem jest również rozłożenie wydatków w czasie.

Koszty niezbędne na początku budowy

Budowa domu – niezależnie od jego wielkości – potrwa wiele miesięcy. Oczywiście zdarzają się budowy ekspresowe, jednak wymagają one znacznie większych nakładów finansowych oraz zatrudnienia profesjonalnego wykonawcy, który będzie mógł potraktować inwestycję priorytetowo i dysponuje jednocześnie zespołem specjalistów z różnych dziedzin, którzy przeprowadzą wszystkie niezbędne prace od

Jeśli masz ograniczony budżet, skup się na podstawowych wydatkach. Tych szukaj przede wszystkim w zakresie samego budynku. Najpierw wykonaj te prace, których później nie będziesz mógł ulepszyć ani uzupełnić. Skup się na wybudowaniu bryły budynku, a następnie na doprowadzeniu jej do stanu surowego zamkniętego. W dalszej kolejności zamontuj instalację – gazową, elektryczną i wodną. Potem przystąp do położenia tynków i podłóg. Po tym etapie będziesz mógł zacząć wykańczać pokoje, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby podzielić ten proces na etapy.

Pracami, które warto wykonać już na początku budowy, są także: budowa płotu, podjazdu oraz posianie trawy w ogrodzie. Żadna z tych prac nie generuje przesadnie wysokich kosztów, a wstrzymywanie się z nimi znacząco zmniejszyłoby komfort mieszkańców.

Wydatki, które można odłożyć w czasie

Wybór priorytetów zawsze zależy od konkretnej inwestycji. W większości przypadków resztę prac będziesz jednak mógł odłożyć w czasie. Szansa na oszczędności w pierwszej fazie inwestycji pojawia się już w zakresie wykańczania pokoi. Pamiętaj, że na początku możesz wyposażyć tylko te najważniejsze, takie jak kuchnia, łazienka, salon i sypialnie domowników. Rzeczą, którą możesz zostawić na później, są w każdym przypadku dodatki. Oprócz oszczędności, wstrzymanie się z zakupem przyniesie również lepszy efekt końcowy. W czasie budowy trudno bowiem przyłożyć się do dobrego zaplanowania wyglądu i charakteru wnętrz.

Wydatkiem, który możesz odłożyć w czasie podczas budowy domu, jest również wykończenie ogrodu. O ile warto posiać trawę jak najszybciej, pozostałe atrakcje mogą poczekać. W kolejnych miesiącach po wprowadzeniu się do nowego domu możesz stopniowo doposażać ogród. Najpierw kup zestaw mebli ogrodowych, potem rośliny, a następnie kolejne elementy wyposażenia czy aranżacji. W perspektywie kilku lat będziesz z kolei mógł pomyśleć o dodaniu udogodnień takich jak na przykład basen czy jacuzzi.

Jeśli nie masz aktualnie pieniędzy na wprowadzenie wszystkich rozwiązań innowacyjnych, poprzestań na tych, które muszą być wykonane już w czasie budowy. Instalację paneli fotowoltaicznych czy stworzenie inteligentnego domu możesz odłożyć na później.

W czasie budowy pomyśl jedynie nad takim przystosowaniem instalacji, aby potem bez problemu przyłączyć do nich nowe urządzenia i jak najmniej ingerować budynek.

Takie kroki sprawią, że początkowe wydatki obniżą się znacznie. Jednocześnie nie musisz rezygnować z poszczególnych prac na zawsze – po wprowadzeniu się do nowego domu będziesz mógł stopniowo zbierać pieniądze na wcielenie ich w życie.