Naprawa czy wymiana dachu – wady i zalety obu rozwiązań

Tutaj wideo dotyczące wymiany naprawy oraz wymiany dachu.

Na zużycie połaci dachowej wpływa szereg czynników, głównie środowiskowych. Po kilkunastu-kilkudziesięciu latach przychodzi moment na podjęcie decyzji – naprawa czy wymiana dachu. W dzisiejszym artykule przedstawiamy wady i zalety obu rozwiązań. Zapraszamy do lektury!

Wymiana dachu, remont czy modernizacja – na co się zdecydować?

Właściciele domów jednorodzinnych czy obiektów użytkowych mają do wyboru kilka wariantów: wymiana dachu, remont czy modernizacja. Na co się zdecydować? Wszystko zależy od aktualnego stanu technicznego powierzchni dachowej, budżetu oraz celu, jaki chcemy osiągnąć (np. gruntowna przebudowa, wzmocnienie konstrukcji czy zmiany wizualne). Jakie czynniki przemawiają za generalnym remontem, a właściwie całkowitą wymianą dachu?

  • Nieprawidłowe mocowanie elementów, które są podatne na podmuchy wiatru.
  • Niedokładne łączenia elementów pokrycia, skutkujące przeciekami.
  • Źle wykonane obróbki blacharskie, czego efektem są nieszczelności konstrukcji.
  • Błędny montaż odwodnień dachowych powodujący podciekanie i niszczenie połaci.
  • Dobór nieodpowiedniej technologii i elementów do warunków środowiskowych.

Niestety, jeżeli mamy do czynienia z jednym lub kilkoma wyżej wymienionymi przypadkami, to koniecznie musimy rozważyć całkowitą wymianę dachu. Oczywiście warto spróbować dopytać dekarzy, czy możliwa jest, a jeśli tak, to ile kosztuje naprawa dachu. Jeżeli zdecydujemy się na prace naprawcze lub wzniesienie nowej konstrukcji dachowej, to warto wykorzystać sprawdzone i solidne komponenty w dobrej cenie, czyli blachodachówki modułowe marki Blachodach.

Ile kosztuje wymiana dachu, a ile jego naprawa?

Zanim przejdziemy do szczegółów, sprawdźmy, ile kosztuje wymiana dachu, a ile jego naprawa. W przypadku zastosowania blachodachówki musimy liczyć się z kosztem na poziomie od 15 do 40 zł za m2. Całkowita wymiana to koszty odpowiednio większe, gdyż liczy się całkowity metraż dachu.

Profesjonalna wymiana dachu – od czego zacząć?

Zdecydowaliśmy się na profesjonalną wymianę dachu – od czego zacząć pracę? Przed rozpoczęciem projektu rzeczoznawca powinien ocenić stan techniczny konstrukcji i połaci. Następnie możemy doprecyzować czy chcemy zmienić technologię dachu albo zastosować dodatkowe docieplenie oraz okna dachowe.

Ile trwa wymiana dachu?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, ile trwa wymiana dachu. Sam proces realizacji – w zależności od rozmiaru połaci dachowej – zamyka się zwykle w okresie od 2 do 7 dni. Oczywiście należy też pamiętać o czasie potrzebnym na zakup elementów czy wykonanie ustaleń projektowych.

Czy wymianę dachu trzeba zgłaszać?

Często spotykamy się z pytaniem, czy wymianę dachu trzeba zgłaszać. Okazuje się, że nie ma potrzeby dokonywania zgłoszenia takich prac. Jeżeli jednak oprócz remontu, planujemy zmianę kubatury budynku, ingerencję w więźbę dachową czy okna dachowe, to zgłoszenie jest wymagane.

Wymiana, remont, modernizacja dachu? Tylko z blachodachówkami modułowymi!

Niezależnie czy planujesz wymianę, remont, czy modernizację dachu – wybierz niezawodne i trwałe elementy wykonawcze. Odśwież swoją konstrukcję dachową z nowoczesnymi blachodachówkami modułowymi w dobrej cenie, oferowanymi przez Blachodach!