Największy dach na świecie

Tutaj materiał w przystępnej formie wideo, gdybyście nie mieli Państwo czasu lub chęci czytać artykułu.

Odnawialne źródła energii – OZE – zyskują coraz większą popularność. Panele słoneczne montuje się na dachach domów, powstają farmy fotowoltaiczne, co i rusz w Polsce, w Europie i na całym świecie ujrzeć można wiatraki, wiele firm decyduje się także stosowanie OZE. To rozwiązanie nie tylko ekologiczne, ale również ekonomiczne. Nie powinno więc dziwić, że największy dach na świecie to dach solarny – zaopatrzony w panele fotowoltaiczne.

Dach centrum magazynowo-logistycznego w Venlo w Holandii

Ten największy na świecie dach wzniesiony został w holenderskim mieście Venlo i pokrywa centrum magazynowo-logistyczne. To jednocześnie największy dach solarny na świecie, czyli taki który pokryty został panelami fotowoltaicznymi – umożliwiającymi produkcję energii elektrycznej z promieniowania słonecznego. Magazyn należy do przedsiębiorstwa PVH Europe Heylen Warehouses. Inwestycja została zrealizowana przy wsparciu holenderskiej publicznej sieci linii elektrycznych.  Dach solarny jest w stanie pokryć pełne zapotrzebowanie na energię elektryczną dla wszystkich sklepów, biur oraz magazynów PVH Europe, które znajdują się na terenie Holandii.

PVH Europe to globalna siedziba główna Tommy Hilfiger, a także europejskich oddziałów Calvin Klein oraz innych marek należących do PVH Corp. Z centrum magazynowo-logistycznego w Venlo dystrybuowanych każdego dnia około 600 tys. produktów.

Największy dach solarny na świecie – trochę danych liczbowych

Na dachu centrum magazynowo-logistycznego umieszczonych zostało prawie 50 tys. paneli fotowoltaicznych, a ich szczytowa moc wynosi 18 megawatów. Powierzchnia tego dachu solarnego wynosi 110 tys. m2, czyli zajmuje on obszar porównywalny do około dwudziestu boisk piłkarskich. Roczna produkcja energii elektrycznej na tym dachu jest w zupełności wystarczająca, aby  zaopatrzyć 4,5 tys. gospodarstw domowych w prąd. Ta inwestycja to część realizacji planu podjętego przez PVH, który zakłada do 2030 roku przejście w całości na odnawialne źródła energii oraz osiągnięcie 30% redukcji emisji dwutlenku węgla w ramach łańcucha dostaw.

Obiekt został wysoko oceniony w rankingu zrównoważonego rozwoju według BREEAM – docenione zostały zwłaszcza wzorcowe standardy w zakresie energii, wody, transportu, odpadów, zanieczyszczenia,  materiałów,  ekologii, zdrowia, a także dobrostanu oraz energooszczędne oświetlenie w obrębie obiektu i recykling odpadów. Planowana jest także instalacja paneli słonecznych na dachu innego obiektu firmy – Logistic Campus.

Dachy solarne – inwestycja w przyszłość

Odnawialne źródła energii, w tym energia słoneczna, są coraz częściej stosowane w życiu codziennym – w inwestycjach prywatnych, np. w gospodarstwach domowych, czy w zakładach przemysłowych, biurach i magazynach. Powstają również inwestycje publiczne – np. farmy słoneczne. Budynki magazynowo-logistyczne, jak ten w holenderskim Venlo mogą stać się elektrowniami przyszłości. Duża powierzchnia dachów takich budynków pozwala na zamontowanie na nich ogromnej liczby paneli. Ponadto cały czas rozwijające się rozwiązania z zakresu fotowoltaiki pozwalają na zmaksymalizowanie produkcji energii elektrycznej.