Najdziwniejsze dachy świata

Jeśli nie macie czasu przeczytać artykułu zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo.

Współczesne możliwości technologiczne połączone z wyobraźnią projektantów – architektów sprawiają, że co i rusz można spotkać się z nietypowymi konstrukcjami. Dotyczy to również dachów. Zapraszamy na podróż do miejsc z najbardziej nietypowymi, najdziwniejszymi dachami  świata. Nasz przewodnik przez najdziwniejsze dachy świata prowadzi do kilku miejsc w Azji, ale znalazło się w nim również jedno miejsce w Europie.

Dach boisko do piłki nożnej – Shibuya – Tokio – Japonia

Shibuya to jedna z najmodniejszych i najbardziej eleganckich dzielnic stolicy Japonii – Tokio. Znana jest wśród mieszkańców tej największej metropolii świata i turystów ją odwiedzających z wielu centrów handlowych, barów, kawiarni i butików. Tutaj znajduje się wiele fascynujących miejsc, a wśród nich jeden z najdziwniejszych dachów świata. Na jednym z budynków przed mistrzostwami świata w piłce nożnej, które odbyły się w 2002 roku powstało... boisko do piłki nożnej. Z tego nietypowego dachu roztacza się piękny widok na zabudowę Tokio. Na tym boisku – dachu trenują osoby w różnym wieku i często odbywają się różne wydarzenia propagujące sport i zdrowy styl życia.

Dach willa – Pekin – Chiny

Pozostajemy w Azji, lecz przenosimy się na jej kontynentalną część – do stolicy Chin – Pekinu. Tutaj na dachu wieżowca liczącego 26 pięter powstała... willa. To jednak nie koniec dziwnych okoliczności na dachu drapacza chmur. Willa ta została bowiem otoczona... skałami i drzewami, co zupełnie miało przypominać naturalne otoczenie... Ponadto budowla ta była samowolą budolnaną. Willa należała do pewnego chińskiego biznesmena – Zhanga Biqinga. Jednak stanowiła zagrożenie dla prawidłowego funkcjonowania mieszkańców bloku, w związku z czym w 2013 władze miasta nakazały rozbiórkę willi na dachu wieżowca.

Dach basen – Marina Bay Sands – Singapur

Cały czas pozostajemy w Azji – tym razem jednak przenosimy się na jej południe do Singapuru. Tutaj na szczycie trzech wież, na 55. piętrze znajduje się najdłuższy na świecie podwyższony... basen. Liczy on 150 m długości i ma bardzo oryginalny kształt – przypomina deskę surfingową. Rozpościera się stąd przepiękna panorama na tą azjatycką metropolię. Co ciekawe, basen został tak skonstruowany, że możliwe jest podpłynięcie do samego jego brzegu... znajdującego się na skraju konstrukcji.

Dach świątynia – Shenzhen – Chiny

Wracamy do Chin – tutaj samowole najwyraźniej cieszą się dużą popularnością wśród bogatych biznesmenów. Jeden z nich na wysokości 20. piętra postanowił wybudować prywatną... świątynię. Ten dziwny dach znajduje się w mieście Shenzhen, w południowej części Chin. Według tamtejszych mediów budowla ta powstała nielegalnie i istnieją obawy dotyczące ryzyka naruszenia konstrukcji wieżowca... Jedna póki co świątynia stoi w nienaruszonym stanie...

Dach jezioro z wodospadem – Selfridges – Londyn – Wielka Brytania

Na koniec udajemy się na Stary Kontynent, a w zasadzie nie jego wyspiarską część do Wielkiej Brytanii.  Selfridges jest dużą siecią luksusowych domów towarowych. Pierwszy z tych domów towarowych powstał w 1909 roku, a plan nietypowego zagospodarowania przestrzeni dachu wprowadzony został  w życie w 1920 roku. Urządzono tu... pole golfowe. Jednak podczas bombardowań Londynu w czasie II wojny światowej konstrukcja uległa zniszczeniu. Budynek długo czekał na ponowne zagospodarowanie. Dopiero w 2009 roku została tu otwarta restauracja, a następnie na jej dachu powstało... sztuczne jezioro z... wodospadem.