Na co zwrócić uwagę przy wyborze farby do malowania dachu?

Tutaj tematyka w formie wideo.

Powłoka malarska stanowi zarówno zabezpieczenie elementów dachowych przed korozją, jak i stanowi ważny aspekt wizualny. W dzisiejszym artykule opowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze farby do malowania dachu. Zapraszamy do lektury!

Jaka farba do malowania dachu?

Najpierw odpowiemy na pytanie, jaka farba do malowania dachu będzie odpowiednia. Powinna ona zostać dobrana zgodnie z pokryciem, z jakim mamy do czynienia. Warto wspomnieć, iż w przypadku papy nie sprawdzi się klasyczna powłoka malarska. Wówczas lepiej zastosować membranę, która zabezpieczy powierzchnię dachową przed przeciekaniem. Jeżeli zastanawiasz się,  jaka farba do malowania dachu z blachy, to odpowiedź jest prosta – podkład i emalia do metalu.

Interesującym zagadnieniem jest malowanie dachu wykonanego z nowoczesnej blachodachówki, którą można znaleźć również w ofercie firmy Blachodach. W tym celu stosuje się metody podobne do tych, dedykowanych dachom z blachy. Rekomendowaną metodą jest wykorzystanie podkładu antykorozyjnego, który następnie pokrywany jest gruntem. Następnie można zastosować właściwą powłokę malarską. Zazwyczaj jest to emalia winylowa albo farba akrylowa.

Jak malować dach?

Równie istotne co wybór farby do malowania jest to, jak malować dach. Odpowiednio przeprowadzony proces to gwarancja estetycznego wyglądu powierzchni i dobrej ochrony elementów dachowych przed uszkodzeniami i rozwojem korozji przez wiele lat. Pierwszym etapem jest przygotowanie dachu do malowania. Należy dokładnie umyć powierzchnię, a także usunąć wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, ślady ognisk rdzy czy starą warstwę farby szczotką drucianą.

Kolejny etap malowania dachu z blachy to odtłuszczanie, odpylanie i dokładne mycie. Dopiero potem możemy przystąpić do właściwego nakładania powłoki malarskiej. Prace należy przeprowadzać w temperaturze zalecanej przez dostawcę komponentów malarskich. Zwykle jest to zakres pomiędzy 10°C a 25°C. Częstym zaleceniem jest podwójne malowanie dwiema warstwami farby. Odpowiednio pomalowany dach będzie cieszył nas dobrym wyglądem przez długi czas.

Czym umyć dach przed malowaniem farbą?

Często pojawia się pytanie, czym umyć i odtłuścić dach przed malowaniem farbą. Jaki rozpuszczalnik do farby na dach? Tutaj do wyboru mamy dostępne na rynku wodne roztwory czyszczące, dedykowane do powierzchni dachowych. Warto pamiętać, iż zwykle są one dystrybuowane w formie stężonych preparatów. Należy je ostrożnie rozcieńczyć przed użyciem, pamiętając, by nie przekroczyć dopuszczalnego nasycenia substancją roboczą.

Wybierz dobrą farbę do malowania dachu!

Wiesz już, że dobór odpowiedniej powłoki malarskiej do powierzchni dachowej wpływa na jej walory estetyczne i użytkowe przez kolejne lata. Dobra farba do malowania dachu to gwarancja skutecznej ochrony przez korozją i uszkodzeniami. Proces nakładania nowej powłoki musi być jednak poprzedzony odpowiednim przygotowaniem i odtłuszczeniem dachu. Wówczas masz gwarancję, że pokrycie dachowe będzie cieszyć Twoje oczy swoją estetyką przez długi czas.