Na co zwrócić uwagę, projektując swój ogród – top 10 wskazówek

Forma wideo tego zagadnienia.

Prywatna zielona enklawa to marzenie wielu posiadaczy mieszkań w centrach miast. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by wybudować dom lub rozważyć zakup atrakcyjnej działki na cele rekreacyjne. Na co zwrócić uwagę, projektując swój ogród? Poznaj top 10 wskazówek!

Jak projektować ogrody?

Przede wszystkim warto wiedzieć, jak projektować ogrody. Powinniśmy wiedzieć, jaki efekt chcemy osiągnąć. Nasz pomysł możemy naszkicować. Pomocne będą też inspiracje, które można znaleźć w serwisie Pinterest czy aplikacji Instagram.

Od czego zacząć projektowanie ogrodu?

Często pojawia się pytanie, od czego zacząć projektowanie ogrodu. Dobrą praktyką jest rozpoczęcie procesu od zaplanowania poszczególnych stref i ścieżek pomiędzy nimi. Warto wcześniej uwzględnić elementy małej architektury, zasadzenia drzew oraz kwiatów.

Ile kosztuje projektowanie ogrodu?

Nierzadko można spotkać się z pytaniem, ile kosztuje projektowanie ogrodu. Jeżeli nie chcemy podjąć się samodzielnego zaprojektowania ogródka, to możemy zlecić zadanie architektowi krajobrazu. Koszt projektu ogrodu o powierzchni 500 m2 to ok. 1000 zł.

Jakie drzewa do ogrodu?

Jeśli w Twojej głowie maluje się już obraz przydomowego ogródka, to pewnie zadajesz sobie pytanie, jakie drzewa do ogrodu kupić. W tym miejscu zdecydowanie polecamy małe drzewka owocowe, takie jak jabłonki, wiśnie czy czereśnie.

Jak narysować ogród?

Chęć przelania swojego pomysłu na przysłowiowy „papier” rodzi kolejne zapytanie – jak narysować ogród? Do samodzielnego naszkicowania projektu nie potrzebujesz umiejętności artystycznych. Wystarczy kartka i ołówek albo prosty edytor graficzny typu MS Paint.

Jak dobrać rośliny do ogrodu?

Bardzo często pojawia się pytanie, jak dobrać rośliny do ogrodu. Przy wyborze gatunków warto wziąć pod uwagę warunki klimatyczne oraz rodzaj gleby. Ważne jest również nasłonecznienie, wilgotność powietrza i podłoża. Na tej podstawie możemy szukać interesujących nas roślinek.

Czy warto budować ogródki wiszące?

Obserwując nowe trendy w ogrodnictwie, można się zastanawiać, czy warto budować ogródki wiszące. Zdecydowanie tak! W tym zakresie warto zainteresować się linią produktową Garden by Hornval marki Blachodach.

Dlaczego warto stosować obrzeża trawnikowe?

Osoby planujące budowę przydomowego ogrodu często pytają, dlaczego warto stosować obrzeża trawnikowe. Zastosowanie tych komponentów pozwala na łatwe oddzielenie stref, np. odseparowanie terenu porośniętego trawą od fragmentu posypanego kamienny tłuczniem.

Czy regularne nawożenie ogrodu jest niezbędne?

Nie każdy, kto marzy o własnym ogródku ma świadomość, że zielona enklawa wymaga regularnego nawożenia i systematycznej pielęgnacji. Jeżeli nie dysponujemy odpowiednią ilością czasu, to rozważmy zatrudnienie ogrodnika, który od czasu do czasu odwiedzi nasz ogródek.

Pamiętaj o zasadzie „less is more”!

Na koniec dodajmy, że „less is more” - mniej, znaczy więcej. Projektując ogródek postaw na minimalizm. Nie próbuj upchnąć wszystkich możliwych roślin, krzewów i drzew na niewielkim skrawku ziemi. Planując budowę ogrodu, korzystaj z naszych wskazówek i pamiętaj o praktycznej linii produktowej Hornval Garden Roof marki Blachodach.