Mały ogród – 10 wskazówek jak go urządzić

Zobacz film na co zwrócić uwagę.

Zależy Ci na stworzeniu pięknego ogrodu, ale dysponujesz niewielką przestrzenią? To żaden problem! Aranżacja małego ogrodu to wyzwanie, które przynosi ogromną satysfakcję. Zapoznaj się z praktycznymi wskazówkami, dzięki którym stworzysz niepowtarzalny kącik pełen zieleni nawet na balkonie!

Nie eksponuj ogrodzenia

Wysokie ogrodzenia zmniejszają optycznie powierzchnię ogrodu. Właśnie dlatego w przypadku małych ogródków warto ukryć je przy pomocy roślin. Możesz również zastąpić ogrodzenie niewielkim żywopłotem, który nie tylko osłoni Twój ogród, ale także będzie pełnił funkcję dekoracyjną.

Skromne, ale funkcjonalne akcesoria

Twój ogród prawdopodobnie będzie pełnił różne funkcje w zależności od warunków pogodowych i Twoich potrzeb. Zadbaj więc o to, aby akcesoria, które znajdują się ogrodzie były praktyczne, estetyczne i zajmowały niewiele miejsca. Składane krzesła, mały stolik kawowy, podwieszany hamak, siedzisko będące jednocześnie schowkiem na narzędzia — te elementy wyposażenia z pewnością sprawdzą się w małym ogródku!

Liczy się każdy metr!

Jak powiększyć wizualnie ogród o niewielkim metrażu?

  • Zachowaj symetrię. Jeśli w Twoim ogrodzie przebiega ścieżka, ustaw wzdłuż niej rośliny w takich samym donicach. Pamiętaj, aby zachować równe odległości.
  • Trawnik zastąp jasnym żwirkiem. Dzięki temu rozjaśnisz teren, a tym samym Twój ogród będzie wydawał się bardziej przestronny.
  • Rabatki i krzewy umieść jak najbliżej linii płotu, a pozostałe rośliny umieść w podwieszanych donicach.

Najlepsze rośliny do małego ogródka

Wybierając rośliny do małego ogródka, unikaj wysokich gatunków, które mogą całkowicie zacienić ogród. Na niewielkiej działce lepiej zasadzić kwiaty i krzewy zimozielone niż drzewa. Pamiętaj, że rośliny o kwiatach w chłodnych barwach powiększają optycznie przestrzeń.

Uprawiaj warzywa i zioła bez względu na metraż!

Niewielki metraż ogrodu nie jest przeszkodą w uprawianiu ziół, warzyw czy owoców. W tym celu możesz wykorzystać podwyższoną rabatę lub ogródek warzywny o stalowej konstrukcji. Dzięki temu zaoszczędzisz miejsce, a jednocześnie będziesz mógł cieszyć się własnymi plonami.

Mały ogród z tarasem? To możliwe!

Taras to bardzo ważna część ogrodu, a niewielki metraż nie stanowi żadnej przeszkody, aby go posiadać! Postaw na lekką, drewnianą konstrukcję i dostosuj wielkość tarasu do ogrodu. Pamiętaj o roślinnych dekoracjach, które sprawią, że taras będzie naturalnym przedłużeniem i integralną częścią ogródka.

Mały ogród na balkonie - wykaż się kreatywnością!

Kto powiedział, że na balkonie nie da się zaaranżować przytulnego ogródka? Wystarczy, że wykażesz się odrobiną sprytu i kreatywności. Rośliny umieść o ogródkach wiszących, a ławkę ze schowkiem wykorzystaj jako siedzisko i skrytkę na narzędzia. Na balkonie możesz także zamontować praktyczne półeczki, na których umieścisz dekoracje i niezbędne akcesoria.

Ogród zimowy na balkonie

Ogród zimowy na balkonie to świetne przedłużenie mieszkania. Aranżując taką przestrzeń, pamiętaj o zapewnieniu odpowiedniej wentylacji. Postaraj się wybrać takie oszklenie, które można uchylać i odsuwać. Dzięki temu zapewnisz dopływ świeżego powietrza do swojego ogrodu zimowego. To bardzo ważne zarówno w kontekście roślin, które się w nim znajdują, jak i Twojego komfortu.

Ściana zieleni

Ogrody wertykalne od jakiegoś czasu cieszą się ogromną popularnością. Zajmują niewiele miejsca i potrafią zamienić niewielki ogród, a nawet balkon w prawdziwą leśną gęstwinę. Ogród wertykalny to pionowa instalacja roślinna, którą można umieścić zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczenia. Ściana zieleni z pewnością ożywi Twój ogród lub balkon!

Ogródki wiszące na balkonie

Ogródki wiszące pozwalają zaoszczędzić sporo miejsca. Są także bardzo praktyczne. Możesz hodować w nich zarówno kwiaty, jak i zioła czy warzywa. Aluminiowe ogródki wiszące pełnią także funkcję dekoracyjną i potrafią skutecznie ożywić otoczenie, w którym się znajdują. Balkon to doskonałe miejsce na ich wykorzystanie!