Historia pokryć dachowych

Wielu inwestorów planujących budowę domu nie wie, co to są płotki przeciwśniegowe na dach.

Gorąco zapraszamy do obejrzenia naszego filmu odnoszącego się do tej kwestii. Jest to świetna opcja jeśli nie macie czasu chęci aby czytać cały artykuł.

Już od czasów prehistorycznych, kiedy człowiek wyszedł z jaskini i potrzebował się jakoś ochronić przed deszczem rozpoczyna się historia dachu i pokryć dachowych. Pierwszymi pokryciami dachowymi były zatem patyki, liście, skóry zwierzęce. Wraz z rozwojem ludzkości rozwijały się również pokrycia dachowe. Prześledźmy historię pokryć dachowych i najważniejsze punkty zwrotne, które doprowadziły dachy i ich pokrycia do takich form, w jakich występują współcześnie.

Pierwsze sposoby na zabezpieczenie przed deszczem w prehistorii

Pierwszymi domostwami były jaskinie. Z czasem gdy ludzie je opuszczali, potrzebowali sposobów na schronienie się przed deszczem. Za pierwszą w dziejach ludzkości konstrukcję dachową uznaje się dachy osłonowe i szałasy,  które konstruowane były z patyków, drągów, liści, traw, wrzosów i skór zwierzęcych. Materiały te można zatem uznać za pierwsze pokrycia dachowe.

Pokrycia dachowe w starożytności

Pierwszym rozwojem konstrukcji dachowych były stosowane w ziemiankach dachy jedno- lub wielospadowe sięgające ziemi. Gdy domy zaczęły wychodzić z ziemi – powstawały prostopadłe ściany, a konstrukcje zaczynały przypominać dzisiejsze konstrukcja szkieletowo-stropowe. Do pokrywania dachów stosowano wówczas przede wszystkim miękkie materiały takie jak: słoma, trzcina, trawa, czy wrzos.

Za pierwszą innowacje w historii pokryć dachowych uznaje się zasadę krycia w łuskę. Do tego celu używano obrabiane gonty drewniane oraz ciosane płyty kamienne. Około 1000 roku p.n.e. zastosowano pierwsze dachówki profilowane. Najstarszym systemem montażu dachówek był mnich mniszka, który starożytni Rzymianie rozpowszechnili w całym basenie Morza Śródziemnego. Innym milowym krokiem wykonanym przez starożytnych Rzymian w zakresie konstrukcji dachów było zastosowanie betonu w dachu kopułowym jednej z najważniejszych budowli tego pięknego miasta – Panteonu. Lecz część z rzymskich wynalazków odeszło w zapomnienie na wiele stuleci.

Rozwój pokryć dachowych w czasach nowożytnych

Największy rozwój technik budowlanych postępuje od XIII wieku. W kwestii pokryć dachowych w średniowiecznych miastach zastępowano strzechy dachówkami, przede wszystkim w związku z zagrożeniem pożarami. Około 1600 roku zakończył się rozwój konstrukcji szkieletowej i pozo elementami dekoracyjnymi i materiałami wykonania, najważniejsze założenia konstrukcyjne domów nie zmieniły się do dziś.

Na wiek XVIII datuje się ponowne wynalezienie betonu – mieszanki zaprawy i grubych frakcji kruszyw. Duży udział w tym wynalazku mieli francuscy inżynierowie: Belidor, Monier i Lambot. W 1824 roku produkcję cementu portlandzkiego opatentował Anglik Joseph Aspdin. Od 1844 roku w Niemczy rozpowszechniała produkcja dachówek cementowych, a dużą rolę w procesie odegrał Adolf Kroher. Dachówki cementowe na przełomie wieków XIX i XX stały się najczęściej stosowanym pokryciem dachowym w Anglii, gdzie zautomatyzowano ich produkcję.

Na początku lat 50. XX wieku nastąpił bardzo ważny przełom w technologii produkcji dachówek. Po zakończeniu II wojny światowej, w związku z ogromnymi zniszczeniami miało miejsce bardzo duże zapotrzebowanie na wszelkie materiały budowlane, w tym dachówkę. Rudolf Braas – przedsiębiorca niemiecki opracował wówczas technologię, która umożliwiła zmechanizowanie produkcji dachówek.