Kwestie formalne przy remoncie dachu czy trzeba uzyskać pozwolenie?

W tym miejscu trzeba wspomnieć o jeszcze jednym, niezwykle istotnym aspekcie – dobra organizacja remontu dachu to nie tylko znalezienie odpowiedniej ekipy dekarskiej, czy zapatrzenie się w wysokiej jakości materiały budowlane, akcesoria oraz narzędzia. Niezwykle ważne jest również terminowe dopełnienie wszelkich formalności, do czego zobowiązują aktualne przepisy. To kluczowy punkt fazy przygotowawczej. O czym trzeba pamiętać, aby działać zgodnie z prawem? Jakie czynności prawne należy podjąć? Podpowiadamy!

Analizę tego zagadnienia należy rozpocząć od przytoczenia dwóch definicji legalnych, które są zawarte w ustawie z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane, a dokładniej w art. 3 wskazanego aktu prawnego. Zgodnie z brzmieniem tego przepisu:

• za przebudowę (modernizację) należy rozumieć wykonywanie robót budowlanych, w wyniku których następuje zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu budowlanego, z wyjątkiem charakterystycznych parametrów, jak: kubatura, powierzchnia zabudowy, wysokość, długość, szerokość, bądź liczba kondygnacji,

• pod pojęciem remontu rozumie się wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych, niż użyto w stanie pierwotnym.

Dlatego, chociażby w przypadku wymiany starego pokrycia dachowego na nowe (takie samo), czy dokonania drobnych napraw, będziemy mieli do czynienia z tą drugą sytuacją. Remont dachu na budynku wolnostojącym nie wymaga ani uzyskania pozwolenia, ani dokonywania zgłoszenia – tych działań nie obejmują żadne procedury formalne (wyjątkiem są dwa typy obiektów mieszkalnych: domów-bliźniaków oraz tych wchodzących w skład zabudowy szeregowej).

Zupełnie inaczej jest w sytuacji, gdy dochodzi do ingerencji w więźbę dachową albo wstawia się okna połaciowe, czyli następuje przebudowa dachu. Wtedy konieczne jest zgłoszenie wykonywania robót budowlanych do odpowiedniego organu administracji architektoniczno-budowlanej (we właściwym miejscowo starostwie powiatowym albo urzędzie miasta), na 21 dni przed przystąpieniem do modernizacji. W tego typu wniosku mają zostać zamieszczone takie informacje, jak: rodzaj, zakres, miejsce oraz sposób wykonania prac i termin ich rozpoczęcia (ponadto należy dołączyć: oświadczenia, odpowiednie szkice lub rysunki, pozwolenia, uzgodnienia i opinie, dokumentację techniczną, czy też projekty zagospodarowania działki lub terenu).

A kiedy konieczne jest pozwolenie na remont dachu? W dwóch przypadkach. Oto one:

• Kiedy dojdzie do oddziaływania na sąsiednie posesje, ponieważ remontowany budynek jest ulokowany przy granicy działki.

• Kiedy budynek jest wpisany do rejestru zabytków albo objęty ochroną konserwatora.

Widać więc, że rodzaj formalności, jakich trzeba dopełnić w związku z remontem dachu, zależy od charakteru prac budowlanych, które zamierza się wykonać w ramach tego przedsięwzięcia, typu zabudowy oraz od statusu i usytuowania budynku. Dlatego każdą sytuację należy traktować indywidualnie.