Konstrukcja dachu. Dlaczego jest ważna?

Przy konstrukcji dachu warto pamiętać o szalejącym wietrze. Tutaj znajdziecie film.

Dach to charakterystyczny element każdego domu. Stanowi jego najwyższą część, zwieńczenie. Poza walorami estetycznymi, dach pełni ważną funkcją, jaką jest ochroną przed czynnikami atmosferycznymi. Przedstawiamy, czym jest  właściwie dach i jakie pełni funkcje. Warto to wiedzieć, zanim jeszcze przystąpi się do jego projektowania i realizacji domu i jego dachu.

Czym jest właściwie dach i pełni funkcje?

Dach jest najwyższą częścią każdego budynku. Podstawowym zadaniem dachu jest przykrycie domu i ochrona jego wnętrza przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych. Bardzo często kształt dachu projektowany jest z myślą o warunkach klimatycznych, w jakich dom będzie się znajdował. W miejscach, gdzie często występują opady deszczu lub śniegu, najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie dachów skośnych, zapewniających sprawne odprowadzanie wody pochodzącej z opadów oraz zaleganiu śniegu. Bardzo dobrym przykładem są domy góralskie, charakterystyczne dla regionu Podhala i Tatr, w których dachy są wysokie i bardzo strome, wielospadowe.

We współczesnym budownictwie, zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w obiektach użyteczności publicznej bardzo często stosuje się dachy płaskie. Taki rodzaj architektury najczęściej spotkać można w większych miastach i na ich przedmieściach. Doskonale wpisują się w minimalistyczne trendy architektoniczne. Dużą zaletą takich dachów jest stosukowo niski koszt wybudowania, a także łatwy dostęp w przypadku czyszczenia lub wykonania ewentualnych napraw.

Jak zbudowany jest dach?

Każdy dach składa się z dwóch podstawowych elementów:

  • konstrukcji nośnej – najczęściej używanym  materiałem do wykonywania konstrukcji nośnej dachu są drewniane belki, zadaniem konstrukcji nośnej jest przenoszenie ciężaru dachu na ściany budynku
  • pokrycia – wybór pokrycia zależy od strefy klimatycznej i stylu architektonicznego, do najpopularniejszych pokryć dachowych zalicza się: dachówki ceramiczne, papę, blachodachówki, dachówki betonowe i gonty.

Dlaczego konstrukcja dachu jest tak ważna?

Dach bezwzględnie musi być wykonany solidnie, z najwyższej jakości materiałów i z dbałością o każdy, nawet najmniejszy detal. Należy pamiętać o tym, że jedynie profesjonalnie wykonany dach właściwie ochroni dom i jego mieszkańców przed działaniem niekorzystnych czynników pogodowych. Dach nie może przepuszczać wilgoci ani wody. W przeciwnym razie mogłoby dojść do uszkodzenia całej konstrukcji dachowej. Dobrze wykonany dach musi także stanowić skuteczną izolację termiczną. Dobrze zaizolowany dach znacząco podwyższa wydajność energetyczną domu. Dzięki temu nie będzie uciekać z niego ogrzane lub ochłodzone powietrze przez dach. Sprawia to, że zmniejszą się rachunki za ogrzewanie i prąd.

Bardzo istotna jest szczelność, właściwości izolacyjne, solidność i trwałość dachu. Należy również zwrócić uwagę na odpowiednią wentylację. Zapewnia ona optymalne odprowadzanie wilgoci spod pokrycia dachowego. Budowę dachu należy zawsze powierzyć specjalistom, którzy mają doświadczenie i odpowiednią wiedzę niezbędną do skonstruowania solidnego, trwałego i zapewniającego bezpieczeństwo dachu.