Kiedy najlepiej zaplanować remont dachu?

Polecamy obejrzeć też nasz film o tej tematyce.

Dach to bariera, zabezpieczenie domu przed czynnikami atmosferycznymi. Regularne przeglądu jego stanu to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim bezpieczeństwa. Remont lub wymiana pokrycia dachu to nieuniknione czynności, jeśli dach zaczyna przeciekać. Remont dachu wykonuje się również w sytuacji, gdy chcemy odświeżyć wygląd dachu lub wymieć pokrycie dachowe. Inną przyczyną remontu dachu może być chęć zaadoptowania strychu na poddasze użytkowe.


Kiedy wykonać przegląd stanu dachu?

.Na wykonanie przeglądu stanu dachu – pokrycia dachowego i konstrukcji dachowej – każdy czas jest dobry, jednak najlepiej przeprowadzić to po skończonej zimie, wczesną wiosną. Wówczas mamy więcej czasu na zaplanowanie ewentualnego remontu i znalezienie wyspecjalizowanej ekipy fachowców – dekarzy, którzy najpierw sprawdzą stan naszego dachu, a później przeprowadzą prace remontowe, jeśli są one konieczne. Fachowcy ocenią także, czy konieczna będzie wymiana całego pokrycia dachowego, czy wystarczy wymiana i odświeżenie pojedynczych elementów pokrycia dachu. Należy jednak mieć także na uwadze to, że w niektórych przypadkach możemy nie mieć czasu na zaplanowanie remontu – gdy np. dach intensywnie przecieka – remont należy wykonać najszybciej jak jest to możliwe. Jednak i w takich sytuacjach konieczne jest wykonanie przeglądu stanu dachu może się okazać, że problem jest bardziej złożony, niż zakładaliśmy. W takich nagłych sytuacjach przegląd również należy wykonać jak najszybciej jest to możliwe.

Przyczyny remontu dachu

Jednak przeciekanie dachu to nie jedyny powód, który determinuje decyzję o remoncie dachu. Remont dachu będzie konieczny w sytuacji, gdy w konstrukcji dachowej zagnieździły się szkodniki – owady, czy też więźba została zaatakowana przez pleść, grzyb, a także gdy połać ugina się, a konstrukcja dachu pęka. Inną przyczyną może być także chęć wymiany pokrycia dachowego np. z blachodachówki na dachówkę ceramiczną – chęć zmiany wyglądu, czy poprawa atrakcyjności wizualnej dachu. Na remont dachu decydują się również osoby, które chcą zaadoptować strych na poddasze użytkowe.

Kiedy wykonać remontu dachu?

Jeśli zatem wykonaliśmy przegląd dachu wiosną, najlepiej zaplanować wykonanie remonty dachu na lato. Ze względu na właściwości drewna, z którego wykonuje się najczęściej konstrukcje dachowe, materiał ten podczas wykonywanie wszelkich prac powinien być suchy, a temperatura wokół powinna być jak najwyższa. To zagwarantuje najlepsze warunki pracy przy dachu oraz największą trwałość drewna. Najkorzystniejsze warunki do pracy z drewnem to około od 5°C do 20°C, a powietrze jest suche, wolne od wilgoci. Nie zawsze mamy wpływ na to kiedy zaplanować remont dachu – sytuacje nagłe wymuszają natychmiastowe działanie. Jednak, jeśli przeprowadzimy przegląd dachu w odpowiednim czasie, możemy także z odpowiednim wyprzedzeniem zaplanować remont dachu. Jeśli natomiast remont dachu wykonany w odpowiednim czasie, zapobiegnie to powstawaniu kryzysowych sytuacji, awarii dachu w mniej sprzyjającym czasie do wykonania remontu.