Jakie są koszty wymiany pokrycia dachowego?

Interesujący film dotyczący ekonomiczności dachu w związku z jego konstrukcją.

Koszt wymiany pokrycia dachowego jest uzależniony od kilku czynników. Do jednego z najważniejszych należy cena materiałów, które wykorzystasz. Ponadto musisz brać pod uwagę wynagrodzenie ekipy remontowej. Jego wysokość jest związania m.in. z poziomem trudności i zakresem prac. Przekonaj się jak policzyć realny koszt wymiany pokrycia dachowego w 2023 roku!

Usunięcie starego pokrycia - jak się za to zabrać?

Przed położeniem nowego pokrycia dachowego należy usunąć stare, co wiąże się z określonymi kosztami. Ceny takich usług są bardzo zróżnicowane, a na ich ostateczną wysokość mają wpływ następujące czynniki:

  • rodzaj pokrycia dachowego,
  • wielkość powierzchni dachu,
  • cena wywozu i utylizacji starego pokrycia;
  • stawka ekipy remontowej.

Zdecydowanie najtańszy jest demontaż pokrycia z dachówki lub blachodachówki. W tym drugim przypadku sporo zaoszczędzisz ze względu na to, że blachodachówkę możesz oddać na skup złomu. W przypadku blachy, klasycznej dachówki czy nawet papy koszt demontażu za 1 m² powierzchni waha się w granicach od 5 do 25 zł. Jednak  demontując papę musisz liczyć się z kosztem wynajęcia przynajmniej jednego kontenera na odpady (ok. 700 - 1000 zł).

 Na cenę usługi spory wpływ ma również lokalizacja i doświadczenie fachowców. Najwyższe stawki występują zazwyczaj w dużych miastach wojewódzkich. Im bardziej wyspecjalizowana ekipa, tym większa stawka, jednak w tym zakresie nie warto przesadnie oszczędzać. Prawidłowy demontaż uchroni Cię przed dodatkowymi kosztami związanymi z naprawami w przyszłości.

Zdecydowanie najwięcej zapłacisz za demontaż pokrycia cementowo-azbestowego. Ten szkodliwy dla ludzkiego zdrowia materiał nie jest już stosowany do krycia dachów, jednak w dalszym ciągu może występować na starszych budynkach. Do demontażu eternitu potrzebna jest firma, która ma specjalne uprawnienia. Cena takiej usługi wynosi zazwyczaj od 30 do 50 zł za 1 m² powierzchni. Warto wiedzieć, że niektóre gminy oferują dofinansowanie na usunięcie tego przestarzałego pokrycia. Zanim więc przystąpisz do prac, skontaktuj się w tej sprawie z lokalnym samorządem. Dzięki temu możesz zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy!

Czy wymiana pokrycia dachowego wymaga zgłoszenia?

Wymiana pokrycia dachowego zgodnie z Prawem budowlanym jest traktowana jako remont. Nawet w przypadku gdy zdecydujesz się na zastosowanie innych materiałów niż były użyte pierwotnie. Jeśli chcesz wymienić pokrycie dachowe w budynku wolnostojącym, którego obszar oddziaływania w całości mieści się na działce, nie musisz tego nigdzie zgłaszać.

Takimi budynkami są, chociażby domy jednorodzinne. Pamiętaj jednak, że odległość od granicy działki sąsiadującej musi wynosić co najmniej 3 m w przypadku zwróconych ku granicy ścian bez okien i drzwi. Z kolei w przypadku ścian z oknami i drzwiami minimalny odstęp wynosi 4 m.

Jeśli natomiast nieruchomość znajduje się bezpośrednio przy granicy działki będziesz musiał zgłosić remont dachu w urzędzie miasta lub starostwie powiatowym. Taka sytuacja dotyczy m.in. segmentów wielorodzinnych i bliźniaków. Ponadto zgłoszenia prac remontowych wymagają budynki zabytkowe i znajdujące się na obszarze wpisanym do rejestru zabytków.

Szacunkowy koszt materiałów do pokrycia dachowego

Cena nowych materiałów to obok robocizny najwyższy koszt związany z wymianą pokrycia dachowego. Na rynku znajdziesz wiele wariantów, do najpopularniejszych z nich należą:

  • blachodachówka,
  • dachówka cementowa,
  • dachówka ceramiczna,
  • blacha trapezowa,
  • papa bitumiczna,
  • strzecha.

Aktualnie najtańszym materiałem jest dachówka cementowa. Jej koszt za 1 m² oscyluje wokół 30-40 zł. Co prawda dachówki tego typu są dość odporne na mróz i uszkodzenia, jednak cement słabo przyswaja powłoki ochronę, co przekłada się szybkie zużycie materiału. Ponadto dachówki cementowe zapewniają słaby przepływ powietrza i wentylację, są także podatne na płowienie.

Jeśli zdecydujesz się na pokrycie dachu blachodachówką musisz liczyć się z nieco wyższymi, aczkolwiek nadal przystępnymi kosztami. W tym przypadku cena zależy od wzornictwa, wymiarów i kolorystyki materiału. W przypadku dachu kopertowego najtańszym wariantem są blachodachówki modułowe, sprzedawane w arkuszach o określonych wymiarach. Blachodachówka modułowa pozwala nam na zminimalizowanie odpadów o ok. 30 %. W przypadku takiego materiału  zaoszczędzisz na montażu, ponieważ dekarz nie będzie musiał rozkładać wszystkich arkuszy i dopasowywać ich do siebie, co znacznie skróci czas pracy. Za najprostsze blachodachówki modułowe zapłacisz ok. 40-60 zł za 1 m². Jednak w przypadku ozdobnych, efektownych blachodachówek zamawianych na wymiar musisz liczyć się z kosztami przekraczającymi 80 zł za 1 m².

Pokrycie blaszane to koszt rzędu 50-60 zł za 1 m². To rozwiązanie najczęściej stosowane jest w obiektach przemysłowych i gospodarczych, a także garażach czy altanach. Do najdroższych pokryć dachowych z pewnością należy dachówka ceramiczna. Ten klasyczny, elegancki wariant wymaga bieżącej konserwacji, a koszt za 1 m² materiału to minimum 70 zł. Jednak większość dachówek ceramicznych jest droższa i wiąże się z wydatkiem rzędu 80-100 zł za 1 m², a nawet więcej.

Jak policzyć koszt wymiany pokrycia dachowego?

Przy wyliczaniu kosztów wymiany pokrycia dachowego uwzględnij metraż dachu, gdyż cena materiałów, a także robocizny zazwyczaj odnosi się do 1 m². W przypadku dachu o powierzchni 100 m² każdą wartość należy pomnożyć razy 100. Przykładowo, jeśli zdecydujesz się na blachodachówkę w cenie 40 zł za 1 m², na same materiały wydasz 4000 zł.

Poza demontażem starego pokrycia, zakupem nowych materiałów i wynagrodzeniem fachowców, musisz wziąć pod uwagę także koszty związane z kształtem połaci. Wymiana pokrycia dachu wielospadowego będzie znacznie droższa w porównaniu do dachu dwuspadowego. Skomplikowane konstrukcje wymagają większego nakładu pracy, a także materiałów o nietypowych kształtach i wymiarach.

W przypadku występowania okien dachowych, lukarn czy innych elementów ozdobnych cena wymiany pokrycia dachowego także będzie wyższa. Średni koszt montażu w przypadku popularnej blachodachówki wynosi ok. 15-30 zł za 1 m². Pamiętaj jednak, że te wartości ulegają ciągłym zmianom i są ściśle związane z sytuacją gospodarczą, stopniem inflacji czy średnimi zarobkami w danym regionie.

Decydując się na wymianę pokrycia dachowego wybieraj trwałe, wysokojakościowe materiały i sprawdzonych fachowców. Jeśli postawisz na najtańsze rozwiązania, w przyszłości będziesz musiał uporać się z wieloma naprawami. Ich ostateczny koszt prawdopodobnie przewyższy pierwotną cenę wymiany pokrycia dachowego.

*Artykuł pochodzi ze stycznia 2023r. i ceny przytaczanie w artykule mogły ulec zmianie.