Jaką więźbę dachową wybrać prefabrykowaną, czy tradycyjną?

Jeśli nie macie chęci czytać artykułu to polecamy obejrzeć nasz film w tej samej tematyce.

Więźba to najważniejszy element konstrukcji każdego dachu – jego szkielet. Budując dom możemy wybrać więźbę tradycyjną – wykonywaną na miejscu budowy lub więźbę prefabrykowaną – wykonywaną w fabryce i dostarczaną na miejsce budowy. Każde z tych rozwiązań ma zarówno swoje mocne, jak i słabe strony. Warto się z nimi zapoznać, aby dokonać najlepszego dla siebie wyboru.

Więźba prefabrykowana – o czym warto wiedzieć?

Prefabrykaty do więźby dachowej wykonywane są solidnie i precyzyjnie w wyspecjalizowanych zakładach ciesielskich. Wytwarza się je z dobrze wysuszonego drewna wysokiej klasy. Współcześnie cały proces produkcji dachów prefabrykowanych jest sterowany komputerowo. Aby wykonać więźbę dachową w tak zautomatyzowanym zakładzie, należy wprowadzić do odpowiedniego programu wszelkie konieczne dane według sporządzonego wcześniej projektu. Więźby prefabrykowane są dostosowywane do indywidualnych potrzeb inwestora.

Zwykle wykonanie takiej konstrukcji przebiega sprawnie i szybko – prace trwają zazwyczaj tydzień do dwóch. Montaż dachu prefabrykowanego trwa zwykle około 3 dni. Jednak planując budowę dachu z prefabrykatów należy mieć na uwadze, że dostarczony nam zostanie gotowy „szkielet” dachu. Taki element konstrukcyjny jest niezwykle duży, a także ciężki. Do montażu prefabrykowanej więźby dachowej będzie więc potrzebny dźwig. Warto także wspomnieć, że montaż więźby prefabrykowanej jest inwestycją droższą niż montaż więźby tradycyjnej.

Więźba tradycyjna – o czym warto wiedzieć?

W przypadku wykonywania tradycyjnej więźby, praca cieśli odbywa się na miejscu budowy. Drewno do skonstruowania tradycyjnej więźby pozyskuje się zazwyczaj z tartaku. Najczęściej korzysta się z takich gatunków drewna jak: sosna, świerk lub jodła. Czasem stosuje się także takie gatunki drewna jak: dębina i modrzew (lecz są to droższe rozwiązania). Należy wybierać odpowiednią klasę drewna (taką jaką przewiduje projekt) oraz jego wilgotność (15 – 20%). Współcześnie sposobem tradycyjnym wykonuje się zazwyczaj więźby, które posiadają stosunkowo niewiele elementów, czyli więźby krokwiowe oraz jętkowe.

Poszczególne elementy takiej konstrukcji dachowej docina się, następnie dopasowuje i łączy przy użyciu złączy ciesielskich, co odbywa się na placu budowy. Konstruowanie więźby w sposób tradycyjny to czasochłonna, skrupulatne i mozolna praca – wymaga ona od wykonawców dużego doświadczenia, dogłębnej wiedzy oraz precyzji. Skonstruowanie więźby dachowej metodą tradycyjną jest też bardziej czasochłonne niż w przypadku więźby prefabrykowanej – trwa minimum kilka tygodni. Wciąż rozwiązanie to jest często wybierane przez inwestorów. Mocną stroną tego rozwiązania jest także niższa cena w porównaniu z więźbą prefabrykowaną.

Więźba tradycyjna i prefabrykowana – co wybrać?

Oba rozwiązania, zarówno więźba tradycyjna, jak i i więźba prefabrykowana mają swoje zalety, jak również wady. Trudno więc wskazać, które rozwiązanie jest jednoznacznie lepsze. Dla inwestorów, dla których najważniejszą rolę odgrywa czas, a finanse schodzą na dalszy plan, korzystniejszym rozwiązaniem będzie więźba prefabrykowana. Natomiast w przypadku osób, którym zależy w pierwszej kolejności na oszczędnym inwestowaniu, a czas odgrywa mniejszą rolę, korzystniejszym rozwiązaniem będzie więźba tradycyjna.