Jak zabezpieczyć dom przy remoncie dachu?

Obejrzyj też film wideo o tej tematyce.

Przy każdym remoncie i pracach budowlanych należy w odpowiedni sposób zabezpieczyć dom. Zwłaszcza podczas remontu dachu dom jest narażony na działanie niekorzystnych czynników pogodowych. Mowa przede wszystkim o opadach deszczu. Niezabezpieczony strop jest narażony na przeciekanie. To z kolei może doprowadzić do powstawania zacieków, a w skrajnych przypadkach może pojawić się grzyb lub pleśń. Podpowiadamy jak skutecznie zabezpieczyć dom przy remoncie dachu.

Remont dachu – czas i pogoda

Remont dachu to prace, które mogą zostać wykonane przy wcześniejszym zaplanowaniu. Np. zaobserwowaliśmy, że pokrycie nasze dachu ma pewne braki lub dach zaczyna przeciekać. Wówczas dysponujemy czasem i możemy remont dachu zaplanować z pewnym wyprzedzeniem. Jeśli mamy możliwość zaplanowania remontu dachu, powinniśmy wybrać do tego miesiące letnie.

Jednak w wielu przypadkach konieczność remontu dachu może wyniknąć niespodziewanie. Nie możemy czekać, gdyż każda zwłoka może skończyć się większymi problemami. Pokrycie dachu może z dnia na dzień coraz bardziej niszczeć, a ryzyko zalania domu staje się coraz większe. W obydwu przypadkach – czy to w razie zaplanowanego, czy nagłego remontu dachu – należy w odpowiedni sposób zabezpieczyć dom. Tym bardziej wymiana całej więźby dachowej wiąże się z ryzykiem przedostawania się wody do wnętrza domu np. przez strop. Pojawienie się wody i wilgoci w domu z kolei może skończyć się pojawieniem się grzybów lub pleśni.

Na czym polega zabezpieczenie domu w czasie remontu dachu?

Jednym ze sposobów na zabezpieczenie domu podczas remontu dachu jest przykrycie go folią ogrodniczą. Jednak należy szczególną uwagę zwrócić na to by tą foli dokładnie zabezpieczyć – szczególnie na wypadek wystąpienia silnych wiatrów. Jednym ze sposobów na zmniejszenie ryzyka jest wykonywanie remontu pokrycia etapami. Wówczas zdejmuje się stare pokrycie jedynie na fragmencie dachu, natomiast nie od razu na jego całości. Należy także zwrócić uwagę na to, by nie dopuścić do namoczenia wełny mineralnej na poddaszu. Jeśli zamknie się mokrą wełnę w dachu doprowadzi to do jej pleśnienia i co za tym idzie utraty właściwości izolacyjnych.

Innym rozwiązaniem na zabezpieczenie domu podczas remontu dachu jest zastosowanie specjalnej płachty brezentowej. Profesjonalne ekipy dekarskie zabezpieczają płachtą brezentową strop, a następnie szkielet dachu, przed tym jak ułożą pokrycie dachowe. Płachty brezentowe mają niebieski kolor. Na ich brzegach są okute otwory, które nazywa się oczkami plandekowymi bądź remizkami. Przez te otwory płachty mocuje się do murłat. Poszczególne płachty brezentu mają wymiary 10 × 15 m i można je łączyć. Na połaci dachowej kolejne płachty przymocowuje się ponadto do drewnianych łat.

Firma dekarska zadba o zabezpieczenie domu w czasie remontu dachu

Warto jednak w tym miejscu zaznaczyć, że tak duże i wymagające prace jak remont dachu nie są wykonywane samodzielnie. Zajmują się tym specjalistyczne firmy dekarskie, które poza właściwym remontem zawsze w jego trakcie zabezpieczą dom. Dotyczy to zarówno wymiany lub uzupełnienia pokrycia dachowego, jak również przebudowy dachu, czyli kompleksowej wymiany więźby dachowej.