Jak kształt dachu wpływa na koszty jego budowy?

Możecie odsłuchać nasz film jeśli macie taką możliwość.

Budowa domu wiąże się z koniecznością wyboru pomiędzy dachem płaskim a spadzistym. Oba rozwiązania różnią się technologią wykonania i ceną. W dzisiejszym tekście odpowiadamy na pytanie, jak kształt dachu wpływa na koszty jego budowy. Zapraszamy do lektury!

Powierzchnia dachowa stanowi jeden z najistotniejszych elementów konstrukcyjnych budynku – zarówno pod względem technicznym, jak i estetycznym. Kształt pokrycia wpływa bezpośrednio na to, jaki jest koszt dachu. Determinuje on konieczność zastosowania odpowiednich materiałów wykończeniowych czy ograniczenia w zakresie stopnia nachylenia połaci. Jednym z uniwersalnych rozwiązań w tym aspekcie są blachodachówki modułowe – mogą być stosowane na powierzchniach o kącie nachylenia nie mniej niż 10 o.

Jak obliczyć koszt dachu?

Osoby planujące budowę domu często pytają, jak obliczyć koszt dachu. Niezależnie czy zastosowanie znajdują tradycyjne dachówki, czy nowoczesne i praktyczne blachodachówki na wymiar, warto pamiętać o kilku istotnych aspektach.

  • Powierzchni dachu.
  • Nachyleniu połaci dachowej.
  • Wysokości obiektu liczonej do okapu.
  • Liczby krawędzi prawych i lewych.
  • Długości kalenic prostych.
  • Ilości gąsiorów.
  • Liczbie rur spustowych, rynien oraz kominów.

Bardzo istotnym parametrem projektowym jest także ilość ciągów wentylacyjnych mających swój wylot u góry budynku – biegnących poprzez powierzchnię dachową. Planując budowę domu, warto skonsultować, jaki jest koszt dachu płaskiego i spadzistego ze specjalistami firmy Blachodach.

Dach płaski czy spadzisty – koszty

Kolejnym dylematem, przed jakim stoją inwestorzy planujący budowę obiektów mieszkalnych, jest odpowiedź na pytanie – dach płaski czy spadzisty. Koszty obu rozwiązań zależą od wielu czynników. Jednocześnie warto rozważyć aspekty funkcjonalne.

Koszty dachu płaskiego

Nie ulega wątpliwości, ze koszty dachu płaskiego są zdecydowanie niższe, ze względu na mniejszą powierzchnię konstrukcji. Warto pamiętać, iż wypłaszczenie można wykorzystać np. do budowy tarasu dachowego lub jako tzw. zielony dach. Dodatkowo domy jednorodzinne z płaskimi połaciami dachowymi są bardziej energooszczędne. Trzeba jednak zadbać o ich odśnieżanie w sezonie zimowym oraz skuteczne odprowadzanie wody.

Koszty dachu spadzistego

Wyższe koszty dachu spadzistego przekładają się na jego bogatą funkcjonalność. Stroma powierzchnia dachowa niweluje problemy związane z potrzebą usuwania śniegu, jak to ma miejsce w przypadku dachu płaskiego. Koszt wzniesienia rekompensuje również możliwość zagospodarowania poddasza. Może być ono wykorzystane do celów magazynowych (jako tzw. strych), jak również jako pełnoprawna część mieszkalna lub biurowa w domu jednorodzinnym.

Solidny dach w dobrej cenie z firmą Blachodach!

Jeżeli szukasz zaufanego dostawcy blachodachówek modułowych lub innych komponentów do budowy powierzchni dachowej, to wybierz solidny dach w dobrej cenie z firmą Blachodach! Nasi specjaliści pomogą Ci zoptymalizować koszt budowy i doradzą najlepsze rozwiązania techniczne.