Jak dobrać system rynnowy do powierzchni dachu?

Tutaj zagadnienie w formie wideo.

Osoby planujące budowę domu często pytają, co to jest system rynnowy i jakie jest jego znaczenie. System rynnowy lub inaczej orynnowanie służy do odprowadzania wody podchodzącej z opadów atmosferycznych. System rynnowy ma odprowadzić bezpiecznie wodę poza obrys budynku tak, aby nie spływała ona po ścianach budynku.

System rynnowy  składa się z rynien, rur spustowych oraz elementów takich jak:

Uchwyty rynnowe, złączki, leje spustowe, kolanka, denka, obejmy rury spustowej.

Od jakiegoś czasu dużym zainteresowaniem cieszą się również elementy systemu takie jak np. łapacz deszczówki, który  pozwala odzyskiwać wodę opadową wykorzystywaną np. do podlewania ogrodu.

Jakie rynny do dachu będą najlepsze?

Inwestorzy często pytają, jakie rynny do dachu będą najlepsze.

Na rynku są dostępne rozmaite systemy rynnowe, można podzielić je ze względu na materiał, z jakiego są wykonane, kształt, wymiary oraz kolor.

Ich wybór jest w dużej mierze uzależniony od Efektywnej Powierzchni Dachu – EPD. Oblicza się ją na podstawie długości i wysokości połaci dachowej, a także odległości pomiędzy narożnikiem a kalenicą w poziomie. Warto dodać, iż wskaźnik EPD w przypadku konstrukcji dachowych płaskich lub o spadku poniżej 10o jest równy po prostu całkowitej powierzchni dachu.

Ile rynien i rur na dach?

To, ile rynien, rur spustowych i o jakim przekroju jest niezbędnych, zależy od konkretnego projektu, a przede wszystkim wymiarów połaci dachowej, z jakiej system rynnowy ma odprowadzić deszczówkę.

Przyjmuje się, że jeden lej spustowy może bezpiecznie odprowadzić wodę z max. 10mb rynny ułożone ze spadkiem min 2%. Jest to  spadek  2cm na 1 mb.

Jaka średnica rynny na dach?

Kolejnym ważnym aspektem jest odpowiedź na pytanie, jaka średnica rynny i rury spustowej na dach będzie odpowiednia dla danego projektu.

Każdy producent indywidualnie określa max. Powierzchnię połaci dachowej, z jakiej może bezpiecznie odprowadzić wodę konkretny system rynnowy.

Dobierając odpowiedni system rynnowy, należy zwrócić szczególną uwagę na wymiary rynny, jaki i rury spustowe i dostosować je do wielkości połaci dachowej.

Wybierz trwałe i solidne systemy rynnowe!

Jeżeli szukasz sprawdzonych rozwiązań w zakresie orynnowania domów jednorodzinnych i obiektów użytkowych, to wybierz trwałe i solidne stalowe systemy rynnowe marki Blachodach! Wykonane z wysokiej klasy blachy dwustronnie lakierowanej.

Wykwalifikowani doradcy handlowi pomogą Ci w doborze komponentów, dzięki którym Twoje rynny będą zarówno efektywnie odprowadzały wodę, jak i staną się dopełnieniem projektowanej architektury obiektu.