Jak często należy dokonywać przeglądu dachu?

Zastanawiasz się, czy nadszedł już czas na remont dachu? Nie wiesz, kiedy podjąć odpowiednie kroki? Niekiedy przyczyny rozpoczęcia takich prac są widoczne na pierwszy rzut oka nawet dla laika. Przykładem może być zerwanie części pokrycia dachowego w wyniku przejścia nawałnicy z silnym i porywistym wiatrem oraz intensywnymi opadami deszczu, czy gradu. Innym powodem jest chociażby zaatakowanie więźby dachowej przez owady lub grzyby.

Niestety czasem zdarza się, że od razu nie widać uszkodzeń. Trzeba mieć tego świadomość, bo zignorowanie małej usterki może doprowadzić do pogłębienia się skutków awarii i powstania jeszcze większych szkód. Dlatego opłaca się trzymać rękę na pulsie, aby w przyszłości uniknąć kosztownych napraw i zaoszczędzić czas.

Dodatkowo remont zda egzamin również w sytuacji, gdy dach stracił swoje pierwotne właściwości wizualne i wyróżnia się na tle sąsiedztwa nie swą estetyką, lecz nieatrakcyjnym wyglądem – w takim przypadku na pewno nie można go uznać za wizytówkę domu. Modernizacja jest wskazana także wtedy, gdy chce się ocieplić poddasze, czy wstawić okna połaciowe.

Kiedy remont dachu jest konieczny lub zalecany, aby przywrócić mu należytą funkcjonalność? Najczęściej spotykane przyczyny to:

  • błędy (projektowe lub konstrukcyjne) popełnione przez ekipę dekarską, która zajmowała się montażem dachu,
  • słaba jakość pierwotnie zastosowanych materiałów budowlanych,
  • nieprawidłowości w obróbce blacharskiej,
  • chęć zamontowania paneli fotowoltaicznych lub przeprowadzenia termomodernizacji,
  • zmiana architektury dachu z uwagi na modyfikację bryły budynku mieszkalnego,
  • pogorszenie się atrakcyjności wizualnej pokrycia dachowego,
  • powstanie nieszczelności,
    nadmierne ugięcie się krokwi,
    korozja biologiczna więźby dachowej,
    adaptacja poddasza nieużytkowego na cele mieszkalne,
  • kłopoty z wentylacją,
  • uszkodzenie pokrycia dachowego.


Zatem, co robić, żeby dowiedzieć się, w jakim stanie są poszczególne elementy dachu? Źródłem wiarygodnych informacji na ten temat są okresowe przeglądy, którymi powinna zająć się ekipa złożona ze specjalistów w swoim fachu, czyli profesjonalna firma dekarska. To bezpieczniejsza opcja niż samodzielne oględziny. Takie kontrole należy wykonywać regularnie, aby w razie ewentualnej usterki móc natychmiast zareagować i opracować plan naprawczy skrojony na miarę potrzeb wynikających z konkretnej sytuacji. Systematyczność jest kluczem do sukcesu, ponieważ zapewnia długoterminową funkcjonalność i bezproblemową eksploatację tej części budynku mieszkalnego.

Jak często dokonywać szczegółowy przegląd techniczny dachu, systemu rynnowego, wylotów wentylacyjnych oraz elementów obróbki blacharskiej? Najczęściej wskazuje się, że optymalna częstotliwość to dwa razy do roku, a jedna kontrola na dwanaście miesięcy to absolutne minimum. Najlepszy moment na wdrożenie takich działań profilaktycznych stanowi późna jesień oraz wczesna wiosna. Wtedy też można przy okazji zająć się czyszczeniem i konserwacją. Takie podejście pozwala odpowiednio przygotować do zimy dach na domu jednorodzinnym, a potem sprawdzić, jak poradził sobie z tą najbardziej wymagającą porą roku (zwłaszcza śniegiem, lodem i niskim temperaturami).

Wniosek jest prosty i jednoznaczny – ochrona domu oraz jego mieszkańców to podstawowa rola, jaką ma do odegrania dach, dlatego troska o jego dobrą kondycją powinna być priorytetem dla właściciela nieruchomości.