Grunt to dobry plan – własny ogród

W przypadku złożonych przedsięwzięć, na przykład takich jak zakładanie ogrodu, najbardziej liczy się odpowiednia organizacja. Chaos jest niewskazany, ponieważ prowadzi do nerwowych sytuacji i podejmowania pochopnych decyzji, co nie pomaga, a tylko oddala od osiągnięcia upragnionego celu. Dlatego bez względu na to, czy w codziennym życiu jesteś spontaniczny, czy też wolisz mieć wszystko poukładane, tutaj zawsze stwórz plan, wedle którego będziesz konsekwentnie działać. Szybko przekonasz się, że to duże ułatwienie oraz sprawdzona recepta na to, aby o niczym nie zapomnieć.
Przygotowywaniem profesjonalnych projektów ogrodów zajmują się wykwalifikowani architekci krajobrazu. Dysponują oni doświadczeniem oraz umiejętnościami, które są niezbędne do tego, żeby jak najlepiej zagospodarować taką przestrzeń, kierując się nie tylko podstawowymi zasadami dobrego projektowania, ale i wskazówkami oraz zaleceniami otrzymywanymi od właścicieli konkretnej działki. Po uwzględnieniu wszystkich tych kluczowych czynników, tworzą oni koncepcję skrojoną na miarę indywidualnych potrzeb danego zleceniodawcy. Jednak taki schemat rozmieszczenia poszczególnych elementów ogrodu może stworzyć nawet laik, oczywiście jeśli dysponuje wrażliwością ma krajobraz oraz ma czas na szczegółowe opracowanie projektu swojego ogrodu.
O czym musi pamiętać ogrodnik - amator w tym zakresie? Planując rozkład poszczególnych stref, trzeba trzymać się jakiejś głównej myśli przewodniej, która będzie swego rodzaju kręgosłupem dla całej konstrukcji i znakiem wskazującym, jak dobierać poszczególne elementy, aby udało się skomponować spójną całość, a wszystko mogło znaleźć swoje własne miejsce. W końcu ogród ma być jednocześnie piękny oraz praktyczny, niezbędne są zatem harmonijne połączenia. W zależności od tego, co uzna się za wygodniejsze, projekt ogrodu można wykonać, rozrysowując go na kartce papieru, jak i korzystając ze specjalnego programu komputerowego.
Potem trzeba pamiętać, że nie w każdym przypadku należy kurczowo trzymać się pierwotnej koncepcji. Ważna jest elastyczność i korygowanie na bieżąco raz stworzonego planu i dostosowywanie go do zmieniających się okoliczności.
Na jakie pytania warto sobie odpowiedzieć przed wykonaniem planu ogrodu?
Oto przykłady:
• W jakim stylu ma być urządzona ta przestrzeń?
• Czy chcesz uprawiać tam warzywa oraz krzewy i drzewa owocowe?
• Jakie atrakcje mają się tam znaleźć?
• Czy ogród ma służyć jedynie biernemu wypoczynkowi na łonie natury, czy też aktywnemu spędzaniu czasu na świeżym powietrzu?
• Jakie są Twoje priorytety: funkcjonalność, estetyka, czy może obie te kwestie?
• Czy chcesz, aby podwórko było spójne z architekturą domu?
• Jakie są Twoje umiejętności ogrodnicze i jakie prace jesteś w stanie wykonać na własną rękę?
• Jakie masz oczekiwania, co do funkcjonalności poszczególnych stref w ogrodzie?
• Jak duży jest budżet, jaki możesz przeznaczyć na ten cel?
• Czy chcesz wdrażać w swoim ogrodzie jakieś ekologiczne praktyki?