Domy do 70 m kw. bez pozwolenia. Jakie trzeba spełnić warunki?

Zobacz również wideo o budowie domu - krok po kroku.

Zmiany związane z wejściem w życie tzw. Polskiego Ładu uwzględniają możliwość wznoszenia budynków mieszkalnych bez konieczności ubiegania się o zezwolenia. Jakie trzeba spełnić warunki, by budować domy do 70 m kw. bez pozwolenia? O tym w dzisiejszym artykule!

Na wstępie warto odpowiedzieć na podstawowe pytanie, jaki dom bez pozwolenia można zbudować w Polsce. W naszym kraju od 3 stycznia 2022 istnieje możliwość wznoszenia budynków z przeznaczeniem na cele mieszkalne, których łączna powierzchnia nie może przekroczyć 70m2. Obiekty należące do tej kategorii mogą służyć wyłącznie do celów prywatnych – nie można ich sprzedawać czy wynajmować. Oprócz tego ile metrów może mieć dom bez pozwolenia, warto pamiętać, iż nie może on mieć więcej niż dwóch kondygnacji.

Jakie warunki trzeba spełnić, by zbudować dom 70 m2 bez pozwolenia?

Kolejnym ważnym pytaniem, które nurtuje inwestorów prywatnych, jest jakie warunki trzeba spełnić, by zbudować dom 70 m2 bez pozwolenia. Ile domów bez pozwolenia można wybudować na działce? Okazuje się, że stosunkowo niewiele – na powierzchni 500 m2 istnieje możliwość budowy maksymalnie jednego obiektu mieszkalnego do 70 m kw. Konstrukcja budynków powinna być nieskomplikowana i spełniać obowiązujące wymogi bezpieczeństwa. Warto dodać, że teren budowy powinien być wyłączność własnością prywatnego inwestora.

Istotnym aspektem jest również to, jaka wysokość domu bez pozwolenia została dopuszczona przez ustawodawcę. Okazuje się, że nie została ustalona graniczna wysokość domu bez pozwolenia 70 m2. Od kiedy tzw. Polski Ład umożliwił wznoszenie tego rodzaju obiektów, istotna stała się suma powierzchni w odniesieniu do wszystkich wymiarów budynku. Pomieszczenia o wysokości poniżej 1,4 m są pomijane w obliczeniach, te w zakresie 1,4-2,2 m uwzględnianie w 50%, a powyżej 2 m uwzględniane w 100%.

Dlaczego warto zbudować dom bez pozwolenia do 70 m kw.?

Wielu klientów korzystających z oferty firmy Blachodach zastanawia się, dlaczego warto zbudować dom bez pozwolenia do 70 m kw. Czy budowa tego rodzaju obiektów jest opłacalna? Poniżej kilka pozytywnych aspektów wyboru domu bez pozwolenia!

  • Niska cena – sumaryczne koszty budowy mogą zamknąć się w 150 tys. zł.
  • Brak formalności – brak potrzeby uzyskiwania zezwoleń redukuje czas wznoszenia.
  • Dowolność – ustawodawca nie ogranicza inwestorów w zakresie technologii budowy.

Nierzadko mali inwestorzy rozważają, ile można dobudować do domu bez pozwolenia, który już istnieje. Zgodnie z aktualnymi przepisami wystarczy mieścić się w metrażu 70 m2 oraz nie przekraczać gęstości na poziomie – jeden dom bez pozwolenia na 500 m2.

Zbuduj dom bez pozwolenia z pokryciem dachowym Blachodach!

Brak potrzeby przygotowywania obszernej dokumentacji czy zatrudniana kierownika budowy to jedne z wielu zalet domów bez pozwolenia do 70 m2. Jeżeli planujesz wzniesienie tego rodzaju obiektu i szukasz sprawdzonego dostawcy elementów do budowy dachu, to zbuduj dom bez pozwolenia z pokryciem dachowym Blachodach!