Czym ocieplić dach i poddasze?

Obejrzyj nasz film!

Domy jednorodzinne z przestrzenią poddasza to najczęstszy wybór wśród inwestorów. Tego rodzaju rozwiązanie wymaga jednak dodatkowego docieplenia. W tekście podpowiadamy, czym ocieplić dach i poddasze. Zapraszamy do lektury!

Odpowiednia wysokość, dystrybucja oświetlenia czy komfort termiczny to aspekty, które zdecydowanie należy uwzględnić podczas projektowania poddasza i dachu. Dobrze zaprojektowana przestrzeń może służyć jako miejsce do pracy lub relaksu, a także jako funkcjonalny magazyn. W dzisiejszym tekście skupimy się na tym, jak ocieplić dach oraz jak prawidłowo ocieplić poddasze. Wspomnimy też, gdzie szukać profesjonalnych akcesoriów dachowych.

Czym najlepiej ocieplić dach?

Wielu inwestorów planujących budowę domu czy obiektu użytkowego zastanawia się, czym najlepiej ocieplić dach. Najczęściej do wyboru są trzy najpopularniejsze rozwiązania: wełna, piana oraz styropian. Czym się różnią?

Ocieplenie dachu lub poddasza wełną

Inwestorzy bardzo często wybierają ocieplenie dachu lub poddasza wełną mineralną. Do jej zalet należy przede wszystkim niski ciężar własny oraz doskonałe właściwości przeciwpożarowe. Niepalna wełna mineralna cechuje się też bardzo dobrą izolacyjnością cieplną i akustyczną, a także wysoką zdolnością do przepuszczania skondensowanej pary wodnej, co ma niebagatelne znaczenie.

Piana PUR do ocieplenia dachu

Nowoczesna piana PUR do ocieplenia dachu znajduje szerokie wykorzystanie w nowoczesnym budownictwie mieszkaniowym i użytkowym. Jeśli zastanawiasz się, jak ocieplić poddasze i dach, to zwróć uwagę na piankę PUR. Stanowi ona najszybszą metodę ociepleniową o bardzo dobrych parametrach termicznych. Jej nałożenie wymaga jednak specjalistycznej wiedzy i sprzętu.

Docieplenie poddasza i dachu styropianem

Ostatnim sposobem, o którym wspominamy, jest docieplenie poddasza i dachu styropianem. Zastosowanie tzw. płyt styropianowych zapewnia elastyczność montażu i dobrą izolacyjność termiczną. Na wyróżnienie zasługują płyty z polistyrenu ekstrudnowanego o dużej twardości, ograniczonej chłonności wody, a jednocześnie doskonałych parametrach termicznych.

Jak prawidłowo ocieplić poddasze?

Wiemy już, jakich materiałów ociepleniowych użyć. Przejdźmy zatem do odpowiedzi na pytanie – jak prawidłowo ocieplić poddasze? Proces jest uzależniony od materiału. Rozpoczyna się od wykonania pomiarów pomiędzy krokwiami i określenia powierzchni, którą chcemy ocieplić. W przypadku wełny mineralnej i styropianu ułożenie możemy wykonać samodzielnie. Zastosowanie pianki PUR wymaga już użycia specjalnego agregatu.

Remontujesz dach? Zobacz profesjonalne akcesoria dachowe!

Montaż ocieplenia poddasza i powierzchni dachowej nie zawsze wymaga specjalistycznej wiedzy czy umiejętności. Dobrym wyborem dla osób chcących wykonać pracę ręcznie są płyty styropianowe i wełna mineralna. Osoby planujące zatrudnienie ekipy budowlanej powinny rozważyć zastosowanie nowoczesnej pianki PUR. Jeżeli remontujesz dach, to zobacz profesjonalne akcesoria dachowe oferowane przez Blachodach!