Czy warto instalować kolektory słoneczne?

A tutaj film na temat strony ekonomicznej kolektorów słonecznych.

Energetyka odnawialna na stale zagościła nie tylko w obiektach użytkowych, lecz również prywatnych domach jednorodzinnych. W dzisiejszym artykule odpowiemy na pytanie, czy warto instalować kolektory słoneczne i dlaczego panele solarne są warte uwagi. Zapraszamy do lektury!

Co to są kolektory słoneczne?

Na wstępie odpowiedzmy sobie na pytanie, co to są kolektory słoneczne. Komponenty te to ogniwa absorbujące promieniowanie pochodzące ze słońca. W zależności od rodzaju instalacji energia może zostać przekształcona w prąd elektryczny albo posłużyć do podgrzewania budynku lub ciepłej wody użytkowej. Istotne jest również, jak działają panele słoneczne. W uproszczeniu zawierają one czynnik przenoszący ciepło, a często również ogniwo wytwarzające napięcie DC.

Czy opłaca się montować panele słoneczne?

Osoby planujące budowę domu jednorodzinne często zastanawiają się, czy opłaca się montować panele słoneczne. Oczywiście inwestycja jest bardzo opłacalna, gdyż pomaga obniżyć koszty ogrzewania budynku czy zasilania urządzeń w gospodarstwie domowym. Przyczynia się także do poprawy jakości powietrza atmosferycznego i redukcji emisji CO2 do atmosfery. Warto dodać, iż na instalacje tego rodzaju można pozyskać dotację i skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej.

Ile kosztują panele słoneczne?

Zasadniczym pytaniem dla wielu inwestorów prywatnych jest to, ile kosztują panele słoneczne. W zależności od rozmiaru instalacji oraz jej mocy czy specyfiki montażu cena ogniw PV może się różnić. Koszt zakupu oraz montażu instalacji paneli słonecznych o mocy na poziomie 5 kW to ok. 20 tys. zł. Kwota może zostać powiększona w przypadku zastosowania dodatkowych elementów takich jak pompa ciepła czy dodatkowe akumulatory gromadzące wytworzoną energię elektryczną.

Ile prądu wytwarza panel słoneczny?

Warto wiedzieć, ile prądu wytwarza panel słoneczny. Pojedynczy kolektor potrafi zwykle wytworzyć moc na poziomie z zakresu 290-400 W. Należy pamiętać, iż realne osiągi nie zależą jedynie od parametrów technicznych samego modułu fotowoltaicznego, lecz również średniego rocznego nasłonecznienia w danym miejscu. W okresie jesienno-zimowym, kiedy promieniowanie słoneczne jest mniejsze, warto rozważyć wykorzystanie baterii akumulatorów.

Jaki kolektor słoneczny – ciśnieniowy czy bezciśnieniowy?

Decydując się na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej, warto rozważyć, jaki kolektor słoneczny wybrać – ciśnieniowy czy bezciśnieniowy. Moduły ciśnieniowe (niepróżniowe) produkują najwięcej energii przy ekspozycji na bezchmurne niebo. Są efektywne wyłącznie przy dobrej pogodzie. Z kolei kolektory bezciśnieniowe (próżniowe) mają zdolność do absorbowania energii słońca zawartej w kroplach wody czy lodzie, co znacznie podnosi ich wydajność również zimą.

Kolektory słoneczne a panele solarne

Terminy kolektor słoneczny oraz panel solarny są często stosowane zamiennie w języku potocznym, nawet przez doświadczonych specjalistów i doradców handlowych. W istocie kolektor słoneczny to element służący do pozyskiwania energii przeznaczonej wyłącznie do podgrzewania wody w instalacji CWU. Panel słoneczny to z kolei moduł, który pozwala na produkcję energii elektrycznej, którą można wykorzystać do ogrzewania, jak i zasilania rozmaitych urządzeń.

Praktyczne i ekonomiczne panele słoneczne na dach

Nie ulega wątpliwości, że praktyczne i ekonomiczne panele słoneczne na dach przyczyniają się do obniżenia kosztów zużycia energii elektrycznej. Jeżeli planujesz budowę domu i chcesz, by Twój dach nadawał się do instalacji fotowoltaiki, to wybierz niezawodne elementy dachowe marki Blachodach! Profesjonalni doradcy pomogą Ci w doborze odpowiednich komponentów.