Czy muszę wymienić więźbę dachową?

Przystępna forma wideo tutaj.

Solidna konstrukcja dachu wymaga zastosowania odpowiedniego szkieletu. Drewniana więźba dachowa to jedna z najpopularniejszych rozwiązań w tym zakresie. W dzisiejszym artykule odpowiemy na pytanie, czy muszę wymienić więźbę dachową. Zapraszamy do lektury!

Co to jest więźba dachowa?

Na wstępie warto opowiedzieć, co to jest więźba dachowa. Stanowi ona stelaż dachu wykonany często z drewna, którego głównym zadaniem jest przenoszenie obciążeń z pokrycia dachowego na ściany nośne domu jednorodzinnego lub innego rodzaju obiektu. Dzięki niej ciężar własny dachu czy obciążenie wskutek gromadzenia się śniegu nie wpływa negatywnie na konstrukcję. Oprócz więźb drewnianych stosuje się sochowo-ślemieniowe, ślęgowe i półsochowe.

Jakie drewno na więźbę dachową?

Najczęściej wybierane więźby dachowe są wykonane z elementów drewnianych. Jakie drewno najlepiej wybrać do wykonania konstrukcji? Za najlepszy materiał uznawane jest drewno iglaste: świerkowe, sosnowe, bądź jodłowe. Poszczególne surowce różnią się jednak właściwościami. Świerk ma mniej sęków, jednakże jest trudniejszy w konserwacji oraz ma niższą trwałość w porównaniu do sosny. Modrzew z kolei cechuj wytrzymałość i odporność na rozwój grzybów.

Ile lat wytrzyma więźba dachowa?

Niezależnie od wybranego rodzaju konstrukcji dachu, może ona wymagać okresowej kontroli,  konserwacji lub całkowitej wymiany po określonym czasie. Ile lat wytrzyma więźba dachowa? Jeżeli zauważymy, że dach się ugina i jego nośność maleje, to jest to sygnał do zaplanowania remontu. Niekiedy wystarczy wymiana kilku komponentów i wzmocnienie konstrukcji. W zależności od warunków atmosferycznych i podatności na grzyby może ona wytrzymać nawet kilkadziesiąt lat.

Ile kosztuje więźba dachowa?

Jednym z czynników determinujących wybór konstrukcji dachu jest budżet. Ile kosztuje więźba dachowa? Cena zależy od wielu aspektów. W przypadku dachów domów jednorodzinnych stosuje się konstrukcję dwuspadową, bądź czterospadową. Pierwsza z nich jest łatwa w montażu i nie musi być masywna. Dzięki temu zredukowano koszt jej budowy do ok. 70 zł za m2*. Dachy czterospadowe są bardziej skomplikowane i ich wykonanie kosztuje ok. 110 zł za metr kwadratowy.

*w zależności od rejonu, w jakim dach jest wykonywany

Jaki impregnat do więźby dachowej?

Dachy drewniane wymagają odpowiedniej ochrony i konserwacji. Jaki impregnat do więźby dachowej? Przede wszystkim należy zadbać o zabezpieczenie drewna przed rozwojem grzybów i gnieżdżeniem się owadów. Warto również pamiętać, że preparat impregnujący powinien stanowić dodatkową ochronę przed wilgocią oraz ogniem. W doborze odpowiedniego impregnatu mogą pomóc wykonawcy dachu bądź sprzedawcy.

Kiedy warto wymienić więźbę dachową?

Symptomy takie jak zagrzybienie czy widoczne uginanie się dachy wskazują, kiedy warto wymienić więźbę dachową. Żywotność konstrukcji może przedłużyć odpowiednia impregnacja oraz właściwy dobór surowca do budowy więźby drewnianej. Jeżeli poszukujesz profesjonalnych rozwiązań w zakresie budowy dachów do domów jednorodzinnych i obiektów użytkowych, to zdecydowanie powinieneś skorzystać z oferty Blachodach!