Co założyć pod pokrycie dachowe?

Obejrzyjcie też nasz film o konstrukcji dachu i tym dlaczego jest tak ważna.

Odpowiedni dobór podkładu do pokrycia dachowego determinuje jakość wykonania dachu. Wpływa na usztywnienie jego konstrukcji i stanowi dla niej bezpośrednie oparcie oraz ochronę konstrukcji dachu. Jednocześnie jest barierą dla wody deszczowej, która zapobiega przedostawaniu się deszczówki pod pokrycie. Jest także warstwą ochronną dla pary wodnej, która może kondensować się w rejonie poddasza albo segmentem umożliwiającym jej swobodny przepływ. W niniejszym artykule skupimy się na tym, co założyć pod pokrycie dachowe. Zapraszamy do lektury!

Co zakłada się pod pokrycia dachowe?

Osoby planujące budowę domu jednorodzinnego często pytają, co zakłada się pod pokrycia dachowe. Podkłady to akcesoria dachowe zakładane pod wierzchnią warstwę dachu. Jakie funkcje pełnią?

  • Usztywnienie – zapewniają sztywność konstrukcji poprzez łączenie ze sobą wiązarów. Najwytrzymalsze w tym zakresie są płyty MDF, które charakteryzują się największą sztywnością. Dla porównania najmniej sztywne są ruszty wykonane z łat oraz kontrłat. Warto pamiętać, iż parametry te zależą też od przekroju elementów i ich rozstawu.
  • Uszczelnienie – niezależnie od tego, jakie pokrycie dachowe zostanie wybrane przez konstruktora, nie jest ono w stanie zagwarantować stuprocentowej szczelności i ochrony przed wodą deszczową. Podkłady dachowe stanowią zatem dodatkową warstwę uszczelniającą – stosowane są papa, folia lub system NON AQUA.
  • Podparcie – elementy stanowiące pośrednią warstwę budowy dachu stanowią również niezbędne oparcie dla pokrycia dachowego. Podkłady muszą cechować się odpowiednią sztywnością, szczególnie w przypadku dachów wykonanych z blach płaskich. W przypadku papy i gontów stosuje się natomiast płyty drewnopochodne MDF.

Odpowiednio dobrane podkłady dachu stanowią również ważny element wpływający na wentylację całej konstrukcji. Dobierając je, należy mieć na uwadze właściwości termoizolacyjne oraz możliwość osuszania więźby.

Jakie podkłady pod pokrycia dachowe są dostępne?

Na rynku możemy spotkać różnego rodzaju akcesoria do budowy pośredniej warstwy dachu. Jakie podkłady pod pokrycia dachowe są dostępne?

  • Pełne odeskowanie, do którego realizacji wykorzystuje się deski drewniane oraz papę albo membranę dachową. Rozwiązanie to cechuje się dobrą paroprzepuszczalnością przy zachowaniu ochrony przed wilgocią.
  • Łacenie, które wykonuje się w formie kontrłat przybijanych równolegle do samej krokwi oraz łat montowanych prostopadle do niej. Warto dodać, iż pomiędzy nimi układa się membranę w formie folii wielowarstwowej o dobrych parametrach przepuszczalności
  • W przypadku dachów wielkopowierzchniowych o nieizolowanych zadaszeniach (hale produkcyjne, magazyny itp.) istnieje możliwość zamontowania blach z systemem NON AQUA.

Profesjonalne podkłady dachowe stanowią ostatni element wykonywany przed ułożeniem właściwej warstwy dachu na domach jednorodzinnych czy obiektach użytkowych.

Wybierz dobre pokrycie i zbuduj solidny dach!

Zachowanie stabilności i sztywności konstrukcji dachu, a jednocześnie dobrych parametrów termoizolacyjnych wymaga stosowania dodatkowych warstw pośrednich. Dobór odpowiedniego pokrycia dachowego zdecydowanie pozwoli na zbudowanie solidnego i trwałego dachu na lata!