Budowa metodą gospodarczą czy generalny wykonawca?

Tutaj zestawienie w formie wideo.

Dom można budować metodą gospodarczą – samodzielnie lub zlecić firmie – generalnemu wykonawcy. Podpowiadamy, którą z tych metod wybrać i która z nich jest bardziej opłacalna. Analizujemy na czym i ile konkretnie można zaoszczędzić decydując się na samodzielną realizacji domu jednorodzinnego.

Koszty robocizny – co najbardziej na nie wpływa?

Szacuje się, że koszty robocizny stanowią w granicach 20 – 30% całkowitych kosztów budowy domu. Warto w tym miejscu także zaznaczyć, że w Polsce prawie połowa domów budowana jest metodą gospodarczą.

Kluczowy wpływ na koszty robocizny ma technologia – w naszym kraju przeważnie stawia się domy murowane. Taka metoda budowy jest najtańsza. Większym wyzwaniem jest znalezienie ekipy, która ma doświadczenie w budowie domów drewnianych lub szkieletowych. Na ostateczny koszt robocizny ma także lokalizacja działki. Nie bez znaczenia jest również stopień skomplikowania projektu domu oraz docelowa powierzchnia budynku. W tym miejscu należy także zaznaczyć, że zatrudnienie kierownika budowy leży w obowiązku inwestora.

Budowa metodą gospodarczą i systemem zleconym – różnice

Budowa domu systemem gospodarczym polega na tym, że prostsze prace budowlane wykonuje się samemu. W związku z tym samemu należy zająć się wyszukiwaniem oraz zatrudnianiem poszczególnych podwykonawców. Również zakup materiałów pozostaje w gestii inwestora. Trzeba więc pamiętać, że taka budowa jest bardziej czasochłonna niż w przypadku, gdy zleca się ją generalnemu wykonawcy.

Bardziej komfortowe i szybsze jest zatrudnienie firmy zewnętrznej. Jest to jednak bardziej kosztowne. Zatrudnienie generalnego wykonawcy wiąże się z takimi korzyściami, że nie trzeba samodzielnie pozyskiwać materiałów, czy też kontrolować podwykonawców. Budowa domu z zatrudnieniem generalnego wykonawcy jest dużo korzystniejsza dla wszystkich, którzy finansują budowę na podstawie kredytu hipotecznego. W przypadku kredytów hipotecznych duże znaczenie ma  konieczność stosowania się do terminów, które szczegółowo określone są w umowie z bankiem.

Na czym można zaoszczędzić budując dom samodzielnie?

Jak wspomniano budowa domu sposobem gospodarczym trwa znacznie dłużej niż zatrudniając generalnego wykonawcę. Jednak może być tańsza. Oto na czym i ile konkretnie można zaoszczędzić samemu budując dom o powierzchni 100 m2:

  • na etapie stanu zerowego można zaoszczędzić około 6 tys. zł – budując  ławy i ściany fundamentowe, oraz realizując izolację przeciwwilgocią i cieplną,
  • podczas murowania ścian nośnych i działowych można zaoszczędzić około 10 tys. zł,
  • na samodzielnym montażu stropu typu teriva można oszczędzić około 3 tys. zł,
  • na wykonaniu więźby dachowej można zaoszczędzić około 4 tys. zł,
  • poszycie dachu to oszczędność około 1 tys. zł.
  • zlecenie montażu pokrycia dachowego wiąże się z oszczędnością od 5 tys. do 10 tys. zł.

Oprócz wymienionych powyżej kluczowych do wybudowania domu prac, sporo można zaoszczędzić wykonując inne mniej absorbujące prace, które każdy jest w stanie wykonać samemu. Wśród nich warto wymienić np.:

  • montaż stolarki drzwiowej i okiennej,
  • wykonanie izolacji domu i dachu,
  • wykończenie ścian tynkiem.